Krew, pot i łzy kolonizatorów Marsa niezbędne. Z tych substancji powstanie bowiem „kosmiczny beton”

Artykuł
W ciągu dwóch lat szóstka astronautów mogłaby oddać wystarczającą ilość krwi, aby wytworzyć 500 kg betonu
Fot. Canva

Naukowcy z Uniwersytetu w Manchesterze stworzyli beton, który niebawem może posłużyć do budowania pierwszej koloni na Marsie lub Księżycu – podaje serwis Science Alert. Produkt ma się składać z substancji pochodzenia z ludzkiego, czyli białka z krwi, samej krwi, moczu, potu i łez. Prócz ludzkiego czynnika materiał zawiera sztuczny regolit (czyli wierzchnią warstwę gruzu i skał), dostępny na Marsie i Księżycu.

Transport materiałów w kosmosie jest horrendalnie drogi. Według szacunków koszt dostarczenia cegły na Marsa sięga dwóch milionów dolarów.

Zespół naukowców odkrył, że występujący w ludzkim moczu mocznik pomaga w uplastycznianiu betonu. Z kolei AstroCrete, wykorzystujący białko wchodzące w skład osocza krwi (albuminę), do wiązania betonu, zwiększa jego wytrzymałość. Beton zawierający tylko albuminę potrafił przetrwać działanie nacisku o ciśnieniu dochodzącym do 25 megapaskali. Tymczasem, gdy wzbogacono go o mocznik, otrzymano materiał, który opiera się ciśnieniu nawet 39,7 megapaskali. Klasyczny beton wytrzymuje od 20 do 32 megapaskali nacisku.

W ciągu dwóch lat szóstka astronautów mogłaby oddać wystarczającą ilość albuminy, aby wytworzyć 500 kg AstroCrate. Nie znamy na razie długoterminowych skutków zdrowotnych ciągłego oddawania osocza w środowisku o niskiej grawitacji i wysokim napromieniowaniu.

Wykorzystanie krwi w budownictwie nie jest nowym pomysłem. Krew zwierząt była używana do wiązania zaprawy w średniowieczu, choć nie jest to rozwiązanie, którego można by oczekiwać w epoce podboju kosmosu.

Źródło: Dziennik Naukowy, instalki

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy