Kraska w Republice: możliwy jest powrót miękkich obostrzeń [wideo]

Anna Zyzek 03-08-2022, 19:13
Telewizja Republika

- Widzimy, że zachorowań na Covid-19 jest już zdecydowanie mniej. Obecnie w szpitalu jest około 2 tysiące pacjentów, są to przypadki łagodne. (...) Niewykluczony jest powrót do tzw. miękkich obostrzeń - mówił Waldemar Kraska, minister zdrowia w Telewizji Republika, zapytany o sytuację epidemiologiczną w Polsce.

"My obserwujemy sytuację w Europie. Na dzień dzisiejszy żaden kraj nie planuje żadnych obostrzeń covidowych, jakie były w poprzednich falach. Jeśli już - będą to miękkie obostrzenia dla osób starszych, w tym np. zakładanie maseczek w komunikacji miejskiej" - przyznał szef resortu zdrowia, odpowiadając na pytanie, czy możliwy jest powrót restrykcji w Polsce.

Prowadzący program zapytał swojego gościa o to, czy ponowne zakładanie maseczek w przestrzeni publicznej dotknie nie tylko osób starszych, a całego społeczeństwa.

"Nie wykluczam takiej ewentualności, bo to nie jest bardzo uciążliwe, aby maseczkę założyć. Chodziliśmy w nich dość długo. Wszystko będzie zależało od tego, jak duża będzie ta jesienna fala. Szacuje się, że szczyt wystąpi na koniec września/początek października. Nie będzie to jednak tak drastyczne, jak było wcześniej. Nasz organizm już przygotował się na to, by walczyć z Covidem" - odpowiedział minister zdrowia.

Jak zaznaczył - "wbrew temu, że pojawią się co chwilę nowe mutacje Covid-19, każda kolejna daje coraz słabsze objawy kliniczne".

"To jest  ta dobra cecha mutacji. Do tej pory analizy pokazują, że z czasem pojawi się mutacja, która nie będzie aż tak bardzo środowisku zagrażać. Przejdziemy wtedy do zwykłej codzienności, a tego wirusa będziemy traktować tak jak sezonową grypę" - ocenił Kraska.

 

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy