Krampus, czyli tradycja złego brata św. Mikołaja

Artykuł
Krampus
Twitter Andre Acosta (@_Andrea_Acosta_)

Wszyscy dobrze wiedzą, że nie kto inny a św. Mikołaj przynosi prezenty, które dzieci znajdują pod bożonarodzeniową choinką. Niekiedy pojawiają się też rózgi. Podobno zostawia je on dla niegrzecznych maluchów. Czy jednak na pewno obdarowującym niechcianymi witkami jest w także św. Mikołaj?

W austriackim folklorze św. Mikołajowi towarzyszy Krampus, którego zadaniem jest karać nieposłuszne dzieci. Dzwoniąc łańcuchami grozi, że porwie je do swojej mrocznej krainy. Jest humanoidalną istotą, ale w dużym stopniu przypomina bardziej monstrum, niż człowieka. Ma kopyta, rogi długie pazury a na twarzy często nosi maskę straszydła.

Postać ta wywodzi się z austriacko-bawarskiego folkloru alpejskiego. Wedle staroniemieckiej tradycji dawniej chłopcy otrzymywali prezenty w dniu św. Mikołaja (6 grudnia) a dziewczynki tydzień później, w dniu św. Łucji (13 grudnia). Niegrzeczne dzieci miał odwiedzać Krampus. Po reformacji Marcina Lutra w 1517 roku kościół wprowadził tradycję wręczania sobie prezentów w dniu Bożego Narodzenia.

7fbc99f49ce241c98fda5f7afe15bd03milwaukeekrampusnacht01_670

źródło: eu.jsonline.com

Ojczyzną Krampusa są małe wioski w Salzburgu, Turolu i Bawarii. Tam do tej pory co roku mieszkańców odwiedza św. Mikołaj w towarzystwie złego brata. Z czasem tradycja przemieniać zaczęła się w atrakcję turystyczną i poprzebieranych za Krampusów można było spotkać w większych miastach.

Bardzo popularne zwłaszcza w XIX wieku były Krampuskarten, czyli świąteczne kartki z wizerunkiem anty-Mikołaja i słowami pozdrowienia. Tradycją stała się też parada Krampusów – Krampuslauf – świąteczna parada w dzień przesilenia zimowego. Paradę otwierają połykacze ognia, za nimi zaś tańczący poprzebierany tłum.

krampusaustrianpostcard1910

źródło: britannica.com

Z legend i lokalnego folkloru postać Krampusa przeniknęła także do popkultury. Powstało całe mnóstwo horrorów i filmów fantasy będących wariacją na temat tradycji i samej postaci. Serie filmowe, powieści i komiksy w ostatnich latach zaczęły stawać się coraz bardziej popularne.

krampus01_670

źródło: framerated.co.uk

 

 

 

Źródło: Portal TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy