Kraków: zmarł wybitny polski aktor Jerzy Trela. Artysta miał 80 lat

Artykuł
Ja Fryta from Strzegom

Widzowie znają go z takich produkcji jak „Kolumbowie", „Kobieta samotna”, „Matka Królów”, „Trzy kolory. Biały” czy „Pan Tadeusz”. Był aktorem teatralnym i filmowym oraz profesorem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Zagrał w życiu około 350 ról. Ukończył Wydział Aktorski krakowskiej PWST (1969).

Po raz pierwszy na ekranie można było go zobaczyć w telewizyjnym serialu „Stawka większa niż życie”. W teatrze zadebiutował w 1969 r. - zagrał główną rolę w „Nosie” Gogola.

Jest znany z ról w takich filmach jak „Kolumbowie” (reż. Janusz Morgenstern, 1970), Matka Królów” (Janusz Zaorski, 1982), „Trzy kolory. Biały" (Krzysztof Kieślowski, 1993), „Pan Tadeusz” (Andrzej Wajda, 1999). 

Był jednym ze współtwórców Krakowskiego Teatru Scena STU. Występował w krakowskim Teatrze Rozmaitości oraz w Starym Teatrze. Był członkiem podstawowego zespołu Starego Teatru, aktorem wielu przedstawień wyreżyserowanych przez Konrada Swinarskiego.

Stworzył wybitne kreacje aktorskie, m.in. w "Dziadach", czy "Wyzwoleniu".W latach 1984–1990 był rektorem krakowskiej PWST. Później pełnił funkcję profesora tej uczelni.

 

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy