Korea Północna odrzuca raport ONZ. „To rozmyślne kłamstwa i zmyślenia wrogich sił”

Artykuł
flickr/zennie62/CC BY-ND 2.0

Władze Korei Północnej odrzuciły raport ONZ, który zarzuca im dokonywanie zbrodni przeciwko ludzkości. Według Pjongjangu, zarzut ten oparty jest na „rozmyślnych kłamstwach i zmyśleniach wrogich sił”.

Autorzy opublikowanego w ubiegły poniedziałek raportu stwierdzili, że kierujący północnokoreańskimi służbami bezpieczeństwa, a nawet sam przywódca kraju Kim Dzong Un, powinni zostać pociągnięci do odpowiedzialności przed międzynarodowym sądem za systematyczne stosowanie tortur i zabójstw obywateli własnego kraju.

Raport wzywa światowe mocarstwa do postawienia władz Korei Północnej przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze.

Ministerstwo spraw zagranicznych Korei Północnej, w oświadczeniu przekazanym przez oficjalną agencję prasową KCNA, kategorycznie odrzuciło te oskarżenia oświadczając, że zostały one „sfabrykowane przez USA i ich satelitów kierujących się nienawiścią wobec KRLD”.

Zdaniem analityków, zalecenia raportu jeszcze bardziej usztywnią politykę Pjongjangu. Uciekinierzy z północnokoreańskich więzień i obozów pracy, którzy relacjonowali panujące tam przerażające warunki i stosowane tortury, są zdania, że raport nie będzie miał praktycznie żadnego wpływu na sytuację w ich kraju.

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy