Kontrowersyjne postanowienie talibów. Zakazano edukacji kobiet

Artykuł
Nowy rektor uniwersytetu w Kabulu zakazał kobietom nauki. Tłumaczy to radykalnym islamem
Fot. PAP/EPA/STRINGER

Mianowany przez talibów nowy rektor Uniwersytetu Kabulskiego odmawia kobietom prawa do nauki w kierowanej przez siebie instytucji – poinformował we wtorek amerykański portal Axios.

- Daję wam moje słowo jako rektora uniwersytetu w Kabulu, że dopóki prawdziwe środowisko muzułmańskie nie będzie zapewnione dla wszystkich, kobiety nie będą mogły przychodzić po naukę ani do pracy. Najpierw islam – zakomunikował na Twitterze Muhammad Aszraf Ghairat.

W Afganistanie dochodzi do naruszeń praw kobiet mimo zapewnień przedstawicieli tymczasowego rządu w Kabulu o większej otwartości i inkluzywności nowej władzy w porównaniu z profilem prezentowanym przez talibów w latach 1996-2001.

Talibowie zakazują edukacji dla kobiet. Tłumaczą to islamem

Wówczas talibowie przyjmowali możliwie najsurowszą interpretację prawa islamu, uznając, że dziewczęta i kobiety nie mają prawa do nauki i pracy. Za dopuszczalne uznali wychodzenie kobiet z domu tylko w towarzyskie męskiego członka rodziny. Za nieposłuszeństwo surowo karali.

Na początku września złożony z samych mężczyzn rząd w Kabulu ogłosił, że Afganki mogą podejmować studia uniwersyteckie, jeśli będą przestrzegać obowiązku nakrycia głowy i pod warunkiem zachowania rozdzielności płciowej na zajęciach. Ministerstwo spraw kobiet zostało przez reżim talibów zastąpione ministerstwem modlitwy, propagowania cnoty i zapobiegania występkom.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy