Konsul honorowy Litwy zamordowany w Ługańsku

Artykuł
twitter/@christopherjm

Litewski konsul honorowy Mykoła Zelenec został uprowadzony i zabity w Ługańsku - bastionie dywersantów we wschodniej Ukrainie - powiadomił na Twitterze minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkeviczius.

"Z głębokim żalem dowiadujemy się, że konsul honorowy Litwy w Ługańsku Mykoła Zelenec został uprowadzony i brutalnie zabity przez terrorystów" - napisał na Twitterze szef litewskiej dyplomacji, który przebywał w Kijowie i został przyjęty przez prezydenta Petro Poroszenkę.

Ambasador Litwy na Ukrainie Petras Vaitiekunas powiedział w agencji BNS, że Zelenca znaleziono zastrzelonego 12 dni po uprowadzeniu. Dodał, że nie jest jasne, czy morderstwo miało związek z zajęciami konsularnymi dyplomaty. Wspomniał też, że zmarły nie myślał o zrezygnowaniu ze swej pracy z powodu wydarzeń w rejonie, wojny, ofiar. Uważał, że jego wysiłki dyplomatyczne są niezbędne do znalezienia pokojowego rozwiązania w Ługańsku.

Agencja AFP pisze, że od początku konfliktu we wschodniej Ukrainie terroryści uprowadzili kilkaset osób, w tym dziennikarzy, proukraińskich bojowników, duchownych, obserwatorów międzynarodowych i zwykłych obywateli, którzy dywersantom wydali się podejrzani.

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy