Koniec rosyjskiego węgla w Polsce. Moskwa: Druga część „derusyfikacji” jutro

Gościem programu była minister klimatu i środowiska Anna Moskwa
Fot. PAP/EPA/MIKHAIL KLIMENTYEV / KREMLIN / S

- Dzisiaj rada ministrów przyjęła ustawę zakazującą sprowadzanie rosyjskiego węgla. Jakikolwiek węgiel rosyjski nie będzie miał prawa wjechać do Polski - mówiła na antenie TV Republika minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Rada Ministrów przyjęła zapisy ustawowe blokujące na poziomie krajowym import węgla z Rosji; nie możemy dłużej czekać na decyzje Unii Europejskiej - powiedział we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller.

Jak stwierdziła Anna Moskwa, „drugą część derusyfikacji ogłosimy jutro”.

- Dzisiaj rada ministrów przyjęła ustawę zakazującą sprowadzanie rosyjskiego węgla. Jakikolwiek węgiel rosyjski nie będzie miał prawa wjechać do Polski - zaznaczyła.

Jak oceniła, „pomimo ryzyka prawnego, który się z tym wiąże, nie możemy czekać, aż UE zakończy swoje debaty”.

- Szczególnie, że jak widzimy, ta szansa na wprowadzenie kompleksowych sankcji na wszystkie węglowodory się oddala. Dyskusje się bardzo rozmywają, państwa członkowskie bardziej idą w kierunku poszukiwania dlaczego nie są w stanie tego zrobić, niż w kierunku poszukiwania rozwiązań. Nie możemy dłużej czekać - podkreśliła.

- Ta ilość węgla, która jest sprowadzana do Polski z Rosji, nie jest duża, niemniej jednak, jeżeli możemy z tego zrezygnować, chcemy wprowadzić całkowity zakaz sprowadzania tego węgla, i przynajmniej w ten sposób wykazać solidarność z Ukrainą i odciąć to źródło dla Putina - dodała.

Źródło: TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy