Koniec ćwiczenia Dragon-21. Żołnierze wracają z bagażem pełnym doświadczeń

Artykuł
Uczestnicy Dragon-21 mierzyli się z różnego rodzaju zadaniami
informacja prasowa

Dragon-21 to największe tegoroczne ćwiczenie wojsk w Polsce. Wzięło w nim udział 9,5 tys. żołnierzy wszystkich rodzajów sił zbrojnych.

Uczestnicy prowadzili działania dotyczące osłony strategicznej państwa we współdziałaniu z wojskami operacyjnymi, siłami sojuszniczymi i układem pozamilitarnym m.in. administracją publiczną. Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej z obszaru 3 wschodnich brygad zabrali na ćwiczenia nie tylko wyposażenie indywidualne, ale również różnego rodzaju pojazdy, m.in. ciężarowo-terenowe, quady, motocykle, a także sprzęt niezbędny do prowadzenia działań przeciwkryzysowych: maszty oświetleniowe, bezzałogowce FlyEye i agregaty prądotwórcze. Ćwiczenie 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady OT głównie było prowadzone w oparciu o infrastrukturę szkoleniową OSPWL Orzysz.

- Żołnierze 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej we współdziałaniu z 16 Dywizją Zmechanizowaną, 15. Giżycką Brygadą Zmechanizowaną oraz 25. Brygadą Kawalerii Powietrznej wzięli udział w ćwiczeniach Dragon-21, które mają na celu wzmocnić zdolności obronne Polski. Nasz realny udział w manewrach to ogromne doświadczenie oraz wzbogacanie nabytych już podczas wcześniejszych szkoleń umiejętności. Większość realizowanych działań miała wspólny mianownik- współdziałanie Wojsk Obrony Terytorialnej z Wojskami Operacyjnymi, sprawdzaliśmy się między innymi w osłonie ważnej dla bezpieczeństwa Państwa obiektów infrastruktury drogowej, jak również patrolowania okolic akwenów wodnych zarówno z wody jak i lądu - przyznał ppłk. Łukasz BUCZKOWSKI, Dowódca 45 batalionu lekkiej piechoty w Olsztynie.

- Podczas ćwiczeń zrealizowaliśmy również zadania związane z zabezpieczeniem dróg przemarszu wojsk operacyjnych oraz zabezpieczaliśmy ich działania we wskazanym rejonie. Do każdego zadania podeszliśmy bardzo poważnie traktując jako realne zagrożenie. Nabyte doświadczenie z pewnością zaprocentuje podczas przygotowania i realizacji dalszych szkoleń terytorialsów z Olsztyna. Korzystając z okazji bardzo dziękuje żołnierzom wojsk operacyjnych za wspólną realizację zadań - dodał.

4wmbot7_670

Uczestnicy Dragon-21 mierzyli się z różnego rodzaju zadaniami. Było to między innymi przygotowanie terenu do przyjęcia wojsk, zabezpieczanie tras przemarszu, ochrona ważnej infrastruktury, czy też ubezpieczanie przepraw rzecznych. Jednym z zadań była również ochrona mostu drogowego w miejscowości Okartowo przed grupami dywersyjno- rozpoznawczymi.

Oprócz działań na rzecz wojsk operacyjnych żołnierze realizowali też swój własny program. Skupiali się na tzw. zielonej taktyce czyli działaniach w lasach, na polach. Uczyli się także budować schronienia i pozyskiwać pożywienie, realizowali zadania maskowania, trenowali również strzelanie dynamiczne, posługiwanie się radiostacją czy składanie meldunków.

dwot_670

W manewrach zostały zaangażowane całe komponenty lądowe, morskie, powietrzne i wojsk specjalnych. Był to doskonały sprawdzian dla tysięcy żołnierzy, którzy rozproszeni na kilku poligonach mogli sprawdzić swoje umiejętności i kwalifikacje.

dwot4_670

Źródło: informacja prasowa

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy