Przejdź do treści
22:25 Kazachstan: stanowisko startowe kosmodromu Bajkonur uszkodzone
22:10 Polska: Prezydent podpisał ustawę przewidującą zwolnienie podatkowe dla funduszy spoza UE i EOG
21:50 Badania w Niemczech: 54 proc. Niemców uważa, że rząd Merza nie utrzyma się do 2029 roku
21:30 Polska: Prezydent zawetował dwie ustawy, w tym nowelizację Kodeksu wyborczego
21:10 Administracja Trumpa: ponownie analizujemy wszystkie wnioski o azyl zaakceptowane za czasów Bidena
20:45 Polska: Prezydent podpisał ustawę o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych
20:20 Polska: Prezydent podpisał nowelizację ustawy ws. szerszego udostępnienia danych przestrzennych przez ARiMR
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Piotrków Trybunalski zaprasza na spotkanie z red. TV Republika: Jakubem Maciejewskim, Dawidem Wildsteinem, Wojciechem Muchą, 28 listopada, godz. 18:00, Hotel Vestil ul. Armii Krajowej 22c, Piotrków Trybunalski
Wydarzenia Łódzkie Kluby Gazety Polskiej i poseł Agnieszka Wojciechowska van Heukelom zapraszają na spotkanie z wiceprezes PIS Anna Krupką. 29 listopada (sobota) godz. 16:00 ul. Piotrkowska 143, Łódź
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej"w Sulęcinie oraz Poseł Władysław Dajczak zapraszają na spotkanie z Szefem Gabinetu Prezydenta RP Pawłem Szefernakerem, 28 listopada, godz. 17.00, Dom Joannitów, ul. Młynarska 1, Sulęcin
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Łukowie zaprasza na spotkanie z europosłem Patrykiem Jakim, 28 listopada, godz. 16:30, Radzyński Ośrodek Kultury, ul. Jana Pawła II 4, Radzyń Podlaski
Wydarzenie Red. Miłosz Kłeczek zaprasza na spotkanie otwarte: „Sprawiedliwość Historyczna – Małopolski wymiar roszczeń reparacyjnych". 29 listopada (sobota). Kraków ul. Św. Filipa 6 Kolejowe Towarzystwo Kultury, godz. 15:00
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
Wydarzenie Bielańsko-Żoliborski Klub „Gazety Polskiej” zaprasza na uroczystość upamiętniającą Maurycego Mochnackiego. 29 listopada, godz. 12, Cmentarz Powązkowski w Warszawie. Zbiórka uczestników o godzinie 11:45 przy bramie od strony ulicy Powązkowskiej
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Inowrocław zaprasza na spotkanie z posłami Krzysztofem Szczuckim i Pawłem Kukizem, 29 listopada, godz. 13:00, Kujawskie Centrum Kultury, ul. Kilińskiego 16, Inowrocław
Wydarzenie Klub GP Radomsko II, posłowie Anna Milczanowska i Antoni Macierewicz zapraszają na spotkanie z politykami PiS: Tobiaszem Bocheńskim, Jackiem Sasinem, Andrzejem Śliwką, 29 listopada, godz. 15.30, Miejski Dom Kultury, Radomsko
Wydarzenie Uroczystości 195. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego. Olszynka Grochowska, niedziela, 30.11. Początek o g. 12:30, Kopiec Bohaterów Olszynki Grochowskiej w Alei Chwały (ul. Chełmżyńska). Od g. 13:00 uroczystości przy Mogile Powstańczej, ul. Szeroka
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Tychy zaprasza na projekcję filmu pt. „Precz z komuną”, połączoną ze spotkaniem autorskim z Jędrzejem Lipskim, 2 grudnia, godz. 17.00, Kino Artystyczne w Pasażu Kultury „Andromeda”, Plac K. K. Baczyńskiego, Tychy
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Myślenice zaprasza na spotkanie z Piotrem Grochmalskim, 2 grudnia, godz. 18:00, Dom Katolicki 1a, ulica 3 Maja, Myślenice
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Rawa Mazowiecka II oraz poseł Antoni Macierewicz zapraszają na spotkanie z Przemysławem Czarnkiem. 3 grudnia, godz. 18:00. Aula Klasztoru Ojców Pasjonistów ul. Ks. Skorupki 3, Rawa Mazowiecka
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Kongres USA oskarża Chiny za "zbrodnie przeciwko ludzkości i być może ludobójstwo"

Źródło:

Kongresowa Komisja Wykonawcza ds. Chin (CECC) oceniła w najnowszym raporcie, że komunistyczne władze ChRL prowadzą "represyjną politykę przy użyciu cenzury, zastraszania i zatrzymywania ludzi w Chinach za korzystanie z fundamentalnych praw człowieka".

- Komisja Kongresu USA oskarżyła w czwartek władze Chin o "zbrodnie przeciwko ludzkości i być może ludobójstwo" wobec muzułmanów w regionie Sinciang na zachodzie ChRL. Według Pekinu są to kłamstwa celowo rozpowszechniane przez antychińskie siły.

Nowe dowody

Według autorów raportu pojawiły się nowe dowody, że w Sinciangu "dochodzi do zbrodni przeciwko ludzkości - i być może ludobójstwa". Komisja odniosła się również do sytuacji w Hongkongu, gdzie jej zdaniem "mechanizm »jednego kraju, dwóch systemów« został w praktyce rozmontowany".

Jeden z przewodniczących CECC, demokratyczny członek Izby Reprezentantów Jim McGovern, ocenił, że chińskie władze podjęły w tym roku "wstrząsające i bezprecedensowe" kroki przeciwko prawom człowieka. Wezwał Kongres i przyszłą administrację prezydenta elekta Joe Bidena, aby pociągnęły Chiny do odpowiedzialności.

Oskarżenia odrzucone

Pekin odrzuca oskarżenia o prześladowanie Ujgurów i innych muzułmanów w Sinciangu. W odpowiedzi na raport CECC ambasada ChRL w Waszyngtonie zarzuciła Komisji, że "ma obsesję na punkcie zmyślania wszelkiego rodzaju kłamstw, by demonizować Chiny".

- Tak zwane "ludobójstwo" jest plotką celowo rozpuszczaną przez antychińskie siły i farsą, która ma na celu zdyskredytowanie Chin - oświadczył rzecznik ambasady.

Według ekspertów oficjalne uznanie przez USA, że w Sinciangu dochodzi do ludobójstwa, mogłoby poważnie zakłopotać Chiny, które są stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ - podała agencja Reutera.

Wojna technologiczna

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo rozważał już taką deklarację, powołując się na doniesienia o przymusowej sterylizacji i przymusowych aborcjach dokonywanych na muzułmankach. Takie zarzuty pojawiły się raportach niemieckiego badacza Adriana Zenza, który przekonywał, że tego rodzaju represje spełniają definicję ludobójstwa z konwencji ONZ.

W osobnym raporcie firma analityczna w branży monitoringu wideo IPVM podała we wtorek, że chińskie koncerny technologiczne patentowały narzędzia służące do automatycznego odróżniania Ujgurów od Chińczyków Han, którzy stanowią większość mieszkańców kraju. IPVM nazywa to "rasistowską technologią".

Krytyka nie ustaje

Władze Chin od kilku lat mierzą się z narastającą międzynarodową krytyką w związku z siecią "ośrodków szkolenia zawodowego", którą stworzyły w Sinciangu w ramach kampanii walki z separatyzmem i islamskim ekstremizmem. Krytycy określają te placówki jako obozy koncentracyjne.

Eksperci ONZ zwracali uwagę na wiarygodne doniesienia o nawet ponad milionie Ujgurów i innych muzułmanów zatrzymanych w obozach w Sinciangu, gdzie poddawani są indoktrynacji ideologicznej, zmuszani do odrzucenia swojej religii i języka oraz są gnębieni fizycznie.

Chińskie władze oceniają międzynarodową krytykę jako ingerencje w wewnętrzne sprawy ChRL. Twierdzą również, że od uruchomienia kampanii w Sinciangu nie odnotowano ani jednego ataku terrorystycznego.

polskieradio24.pl

Wiadomości

Jest decyzja ws. oddania Rosji części Ukrainy

Francja jednym głosem przeciwko umowie UE z Mercosur: "To wybór cywilizacyjny"

Drwiący tweet byłego PZPR-owskiego kacyka. Do księdza mówi na "pan"

Papież Leon XIV stanowczo o kryzysie rodziny i fałszu kultury indywidualizmu

Premier blisko 40-milionowego państwa chwali się… wizytą u barbera

Ostre starcie w Republice. Goście Danuty Holeckiej o sondażach, Hołowni i gierkach premiera

Rada programowa TVP w likwidacji ma dla nadawcy trzy ważne postulaty

Lech Poznań i Raków Częstochowa z ważnymi zwycięstwami w Lidze Konferencji

Prezydent tłumaczy, kiedy korzysta z weta i zwraca się do Tuska: rozmawiajmy w sposób merytoryczny

Wygrana Domu Wolnego Słowa! Co oznacza decyzja dla programu „Jedziemy”?

Ruscy agenci wjeżdżają jak do hipermarketu?! Prezydent odcięty od informacji! Gdzie są służby?!

Niemiecka prasa bezlitosna dla Merza: "Będzie musiał się martwić o poparcie"

Collegium Humanum coraz bliżej sądu. Jest pierwszy akt oskarżenia

Nie żyje Agnieszka Maciąg. Poruszający wpis męża wywołał lawinę komentarzy

Kuriozalne "widowisko" pełne nienawiści w likwidowanej TVP

Najnowsze

Jest decyzja ws. oddania Rosji części Ukrainy

Premier blisko 40-milionowego państwa chwali się… wizytą u barbera

Gość Dzisiaj

Ostre starcie w Republice. Goście Danuty Holeckiej o sondażach, Hołowni i gierkach premiera

Rada programowa TVP w likwidacji ma dla nadawcy trzy ważne postulaty

Lech Poznań i Raków Częstochowa z ważnymi zwycięstwami w Lidze Konferencji

Zgromadzenie Narodowe Francji

Francja jednym głosem przeciwko umowie UE z Mercosur: "To wybór cywilizacyjny"

Drwiący tweet byłego PZPR-owskiego kacyka. Do księdza mówi na "pan"

Papież krytykuje indywidualizm

Papież Leon XIV stanowczo o kryzysie rodziny i fałszu kultury indywidualizmu