Kongres EEC: Rośnie współpraca gospodarcza między Polską a Koreą [wideo]

Sylwia Gawkowska 28-04-2023, 07:39
Artykuł
canva.com

Zakończyła się XV edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Jednego z największych wydarzeń biznesowych w Europie Centralnej. Podczas trzech dni debat, ponad jedenaście tysięcy gości z Polski i z zagranicy, w tym przedstawicieli największych spółek, rządu, samorządu oraz ekspertów, debatowało na tematy związane z geopolityką, gospodarką oraz bezpieczeństwem. Podczas Kongresu rozmawiano również o współpracy gospodarczej Polski z Republiką Korei.

Zbigniew Bednarski Dyrektor Biura Koordynacji Oddziałów w Agencji Rozwoju Przemysłu zaznaczył, że ARP jest partnerem inwestycji koreańskich już od ponad osiemnastu lat. W parkach przemysłowych zarządzanych przez ARP S.A. swoją działalność prowadzą przedstawiciele największych firm koreańskich takich jak LG oraz Grupa Kapitałowa SK.

Firmy te są bardzo aktywne w obszarze elektromobilności i inwestują w Polsce w najbardziej innowacyjne technologie” – dodał.

Koreańska firma Korea Hydro & Nuclear Power wybuduje także, drugą w Polsce elektrownię jądrową, w oparciu o technologię APR1400. Inwestycja ma powstać Pątnowie, w województwie zachodniopomorskim.

Energia atomowa jest w tej chwili w Polsce niezbędna, żeby dokonać transformacji energetycznej w kierunku niskoemisyjnych źródeł energii. Potrzebujemy zarówno źródeł odnawialnych, czyli przede wszystkim paneli fotowoltaicznych i wiatraków, ale również potrzebujemy elektrowni systemowych, które dostarczą nam energię w okresach, kiedy ani nie wieje, ani nie świeci słońce, czyli będą stabilizowały system. Energetyka jądrowa jest w tym momencie najlepszym rozwiązaniem, bo lepszych technologii na tę chwilę nie ma nigdzie na świecie” - podkreślił Bednarski oraz dodał przy tym, że firmy koreańskie są idealnymi partnerami biznesowymi, gdyż cechuje je terminowość, a także dotrzymywanie ustalonych budżetów.

Współpraca Korei i Polski odbywa się nie tylko w obszarze energetycznym. Bednarski wskazuje, że nasz kraj inwestuje w koreańskie nowoczesne technologie również w branży motoryzacyjnej. W ostatnim czasie, w związku z wojną na Ukrainie, polski przemysł zbrojeniowy potrzebował także dostępu do nowoczesnych technologii. Jedynie Korea była w stanie dostarczyć do Polski uzbrojenie kompatybilne z systemami NATO, w tak krótkim czasie.

Bednarski wskazuje, że najbardziej atrakcyjnymi miejscami dla przedsiębiorstw z Korei jest Górny i Dolny Śląsk. Spowodowane jest to głównie przez dostępność wykfalifikowanych pracowników, posiadających wykształcenie zarówno średnie i wyższe techniczne, a także możliwość współpracy z Politechnikami. Ważnym elementem jest także dostępność obszarów inwestycyjnych i krótki czas realizacji przedsięwzięcia.

Korea wybiera Polskę bardzo często jako swoistego rodzaju bramę do Europy Zachodniej. Także tutaj lubią lokować swoje biznesy, które w dużej mierze potem są nastawione na eksport. Przykładowo fabryka baterii pod Wrocławiem praktycznie 100% swoich wyrobów eksportuje do Europy Zachodniej. Co tylko poprawia Polski bilans handlowy i generuje nam znaczący wzrost PKB" – tłumaczył.

Zdaniem Bednarskiego Polska ma jeszcze duży deficyt, jeśli chodzi o eksport produktów do Korei, jednak sporo naszych rodzimych firm z branży farmaceutycznej, kosmetycznej i spożywczej pojawiło się już na tamtych rynkach.

Te kontakty bilateralne pomiędzy biznesami polskimi a koreańskimi się coraz bardziej zacieśniają może. Jet to dobrym prognostykiem na kolejne lata” – powiedział.

Więcej w materiale wideo. Zapraszamy do obejrzenia!

Źródło: TELEWIZJA REPUBLIKA

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy