Konferencja ws. Syrii nie odbędzie się bez udziału opozycji

Artykuł

Konferencja pokojowa Genewa 2, która planowana jest na koniec listopada, nie odbędzie się, jeśli nie wezmą w niej udziału przedstawiciele syryjskiej opozycji - oświadczył na konferencji prasowej w Damaszku przedstawiciel ONZ i Ligi Arabskiej do spraw Syrii Lakhdar Brahimi.

Udział opozycji ma zdaniem Brahimiego fundamentalne znaczenie dla procesu pokojowego. Jak tłumaczył syryjski rząd zdecydował się uczestniczyć w konferencji, podczas gdy "opozycja, czy chodzi o Syryjską Koalicję Narodową, czy inne siły wchodzące w jej skład, szuka sposobu, być mieć swoją reprezentację" podczas tych rozmów.

Wysłannik ONZ i Ligi Arabskiej opuści dziś Syrię i uda się do Bejrutu, w ramach misji, której celem jest zorganizowanie w Genewie konferencji pokojowej w sprawie zakończenia trwającej w Syrii wojny domowej.

Problemem dla organizatorów konferencji jest skład delegacji ze strony syryjskiej opozycji z powodu rozbieżności w jej strukturach oraz zagrożenia ze strony radykalnych ugrupowań zbrojnych. Między grupami składającymi się na antyreżimową opozycję w Syrii istnieją poważne podziały. Co więcej, została ona już znacznie osłabiona przez wewnętrzne konflikty oraz odejście niektórych ugrupowań islamistycznych, które często wdają się ostatnio w zbrojne starcia z siłami umiarkowanej opozycji.

ap,PAP,fot. VOA/Voice of America/Domena Publiczna

Źródło:

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy