Konferencja Media Student. Sakiewicz: Nie ma czegoś takiego jak dziennikarstwo polityczne i niepolityczne

Artykuł
Sakiewicz: W dziennikarstwie w zasadzie codziennie trzeba „kończyć studia”
Fot./Facebook/Media Student

- Nie ma w zasadzie czegoś takiego jak dziennikarstwo polityczne i niepolityczne. Polityka wchodzi w różne dziedziny życia, tak jak różne dziedziny życia wchodzą w politykę — mówił młodym adeptom dziennikarstwa Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Gazety Polskiej”, na konferencji Media Student, zorganizowanej przez Niezależny Miesięcznik Studentów „Magiel”. Przyznał też, że dziennikarstwo jest na tyle specyficzną pracą, że trzeba w niej wręcz codziennie „kończyć studia”, poszukując informacji na nowe tematy.

- Jeśli ktoś bierze się za zawód i nie jest przygotowany, to powinien się zająć czymś innym, bo widać to go nie interesuje. W dziennikarstwie jakimkolwiek, ale szczególnie w polityce, gdzie szybkość zmian jest dynamiczna, w zasadzie codziennie trzeba „kończyć studia”. Mam takie poczucie, że jak bierzemy się za jakiś temat, czy sam go piszę, to gdybym wziął jedną książkę i zapoznał się z tematem, to nic bym nie wiedział. Znałbym poglądy autora książki, czy tekstu na jakąś sprawę, ale nie miałbym poczucia, że mam wiedzę na ten temat — powiedział Sakiewicz.

Trzeba w błyskawiczny sposób pozyskać ile się da wiedzy z różnych źródeł i wiedzieć, jaki jest dystans do tych źródeł. Bo jedne są bardziej wiarygodne, drugie mniej, jedne oceniają rzeczywistość, drugie informują. Bez znajomości dystansu autora do tego, co opisuje, bardzo trudno jest ocenić źródło. Dlatego bardziej szanuję dziennikarzy, którzy jednak deklarują swoje poglądy i próbują być bezstronni, niż takich, co mówią, że są bezstronni. Tym w ogóle nie ufam — dodał.

Konferencja Media Student organizowana jest od 2004 roku przez Niezależny Miesięcznik Studentów "Magiel". Celem konferencji jest podnoszenie jakości nauczania oraz integracja środowiska mediów uniwersyteckich. Na spotkania zapraszani są najbardziej znani i cenieni dziennikarze w Polsce. W tegorocznej konferencji wzięli udział m.in. Tomasz Sakiewicz, Krzysztof Ziemiec, Dariusz Rosiak, Tomasz Raczek.

Źródło: niezalezna.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy