Koncert na zakończenie roku Beethovena w piątek w łódzkiej filharmonii

Artykuł
Ludwig van Beethoven (pędzla Josepha Karla Stielera)
Twitter Acta. (@acta_revista)

Koncert specjalny na zakończenie roku Ludwiga van Beethovena zaplanowała na piątek Filharmonia Łódzka. Wydarzenie będzie transmitowane online. W tym roku przypada 250. rocznica urodzin tego niemieckiego kompozytora i pianisty.

Jak informuje łódzka filharmonia, w trakcie wydarzenia będzie można wysłuchać koncertu potrójnego na skrzypce, wiolonczelę i fortepian C-dur oraz muzyki do baletu "Twory Prometeusza". Służby prasowe filharmonii przypominają, że koncert potrójny 35-letni kompozytor napisał dla swojego protektora i ucznia, księcia Józefa Franza Lobkowitza, który miał wykonywać partię fortepianu.

W Łodzi zagrają soliści, pochodzący z obszaru Francji i Niderlandów: Rosanne Philippens – skrzypce, Camille Thomas – wiolonczela oraz Julien Libeer – fortepian.

- Rosanne Philippens ceniona jest za komunikatywny i pełen radości styl gry. Wśród jej laurów znajdują się pierwsze miejsca na Narodowym Holenderskim Konkursie Skrzypcowym (2009) i Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym we Freiburgu (2014) - informuje filharmonia. Z kolei Camille Thomas to pierwsza w historii wiolonczelistka, która podpisała kontrakt z Deutsche Grammophon. Obecnie, w okresie pandemii, nagrywa klasyczne dzieła wiolonczelowe w pustych wnętrzach muzeów Paryża i okolic. Obie artystki grają na instrumentach stworzonych przez Stradivariusa.

Pianista Julien Libeer, jak sam mówi o sobie, "jest nie tylko wykonawcą, ale także inicjatorem projektów artystycznych wyrastających z przekonania, że muzyka może stać się siłą napędową do zmian".

Artyści wystąpią z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Łódzkiej pod batutą Pawła Przytockiego. Transmisję koncertu, który rozpocznie się w piątek 18 grudnia o godz. 18:55 będzie można obejrzeć na kanale https://www.youtube.com/watch?v=-YaZUoOoV-c.

Ludwig van Beethoven urodził się między 15 a 17 grudnia 1770 r. w Bonn, zmarł 26 marca 1827 r. w Wiedniu. Pianista i kompozytor. Jest uznawany za jednego z największych muzyków w historii, prekursora romantyzmu w muzyce. Należy do tzw. klasyków wiedeńskich. Pierwszy koncert dał w wieku siedmiu lat. W wieku 48 lat całkowicie ogłuchł i oddał się kompozycji.

Do najsłynniejszych utworów autorstwa Beethovena należą m.in. "Sonata księżycowa", symfonie "Oda do radości", "Eroica" i "Przeznaczenia"; oratorium "Chrystus na Górze Oliwnej". 

Źródło: dzieje.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy