Kompromitacja Scholza: wyciekły dokumenty, że lobbował za Nord Stream 2. Miał chcieć ratować sztandarową inwestycję Putina nawet po ataku Rosji na Ukrainę!

Portal TV Republika, wch 21-06-2024, 07:30
Artykuł
PAP

Niemieckie media rozpisują się o tajnych dokumentach, które dowodzą zaangażowania Olafa Scholza w budowę Nord Stream 2. Polityk ten do ostatniej chwili - ataku wojsk rosyjskich na Ukrainę - próbował ratować projekt wprost wymierzony w interesy gospodarcze, polityczne i militarne państw Europy środkowej i wschodniej! Jak sie okazuje, czynił to jednak i później!

W lutym 2022 roku kanclerz Niemiec Olaf Scholz poinformował, że certyfikacja gazociągu Nord Stream 2 została wstrzymana. Jednak w poprzednich latach polityk ten, zasiadając w rządzie Merkel, był orędownikiem skandalicznego projektu. Jeszcze w 2021 roku Scholz zapewniał, że "Nord Stream 2 to prywatne przedsięwzięcie". Przypomnijmy w tym miejscu, że wypowiedź Scholza była identyczna jak wypowiedź Trzaskowskiego, który uznał Nord Stream 2 za działanie czysto biznesowe nie mające nic wspólnego z polityką. Jak dodać do tego wcześniejsze ubolewanie Sikorskiego, który ronił łzy nad "zaprzepaszczoną szansą" wejścia Polski w niemiecko-rosyjski deal przy powstawaniu NS 1 - wszystko układa się w dość logiczny ciąg.

Wróćmy jednak do przyjaciela Tuska Scholza. Niemiecki dziennik "Handelsblatt" ujawnił wewnętrzne dokumenty niemieckiego rządu. Wynika z nich, że jeszcze jako minister w rządzie Merkel Scholz promował projekt Nord Stream 2 i próbował przekonać do niego nawet Donalda Trumpa. Lobbysta Scholz musiał być wyjątkowo zdeterminowany, by zrealizować swój cel za wszelką cenę, gdyż w zamian Scholz oferował Amerykanom dostawy LNG do Niemiec.

Po nałożeniu sankcji na Nord Stream przez USA, premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego wywodząca się z SPD, a więc z tej samej promoskiewskiej formacji, co Scholz, zaproponowała przejęcia części budowy Nord Stream 2 przez fundację Stiftung Klimaschutz. Dzięki temu zabiegowi, sankcje omijały gazociąg i można było dokończyć budowę projektu.

"Wewnętrzne akta rządowe dotyczące planowania, budowy i politycznego otoczenia Nord Stream 2 pokazują teraz, jak kluczowe znaczenie dla realizacji rzekomo "prywatnego projektu" miało trio Steinmeier, Schwesig i Scholz" – podkreśla dziennik.

Ujawnione notatki pokazują, jeszcze, że nawet po wybuchu wojny Olaf Scholz próbował ratować Nord Stream 2. "Jako minister próbował przeforsować umowę z Donaldem Trumpem. Pokazują to dokumenty, w których pojawiają się również inni czołowi politycy SPD" – ujawnia gazeta.

To już kolejny wyciek dokumentów. Niedawno prasa ujawniła notatkę ze spotkania Beaty Szydło z Angelą Merkel, w czasie którego ówczesna premier Polski wyraziła sprzeciw wobec budowy Nord Stream 2.

"Ujawnione przez media dokumenty niemieckiego rządu dowodzą, że Angela Merkel oraz Olaf Scholz robili wszystko, by wesprzeć rosyjski projekt Nord Stream 2" – napisała Beata Szydło na Twitterze.

Źródło: dorzeczy.pl, Portal TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy