Przejdź do treści
17:15 Szwajcaria: wśród rannych w pożarze w kurorcie Crans-Montana jest Polak
16:48 Hongkong: Pekin ostrzega w ONZ przed zagrożeniami ze strony konstelacji Starlink
16:21 Rzeczniczka IMGW: w połowie przyszłego tygodnia nadejdzie niż z intensywnym śniegiem
16:00 Egipt: Angelina Jolie odwiedziła przejście graniczne ze Strefą Gazy
15:43 Ostrów Wielkopolski: dwie osoby z zarzutami ws. wypadku drogowego, w którym zginęła kobieta
15:20 Szwajcaria: Szef MSZ Włoch przybył na miejsce pożaru w Crans-Montanie
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenia Kluby "Gazety Polskiej" zapraszają na koncert kolęd patriotycznych Pawła Piekarczyk: Słupsk 3.I, g. 17:00, Hotel Atena, Kilińskiego 7, Gdynia, 4.I, g. 16:00, Kościół p.w. Chrystusa Króla, Ks. Bp. Jana Bernarda Szlagi 3
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Olsztynie zaprasza na spotkanie z posłem Andrzejem Śliwką, które odbędzie się w Szczytnie, przy ul. Solidarności 9 (świetlica Spółdzielni Mieszkaniowej), 3 stycznia 2026 r. (sobota) o godz. 17:00
Wydarzenia Klub "GP" Skarżysko-Kamienna zaprasza na spotkanie i świadectwo s. Julii Dubowskiej - Cud Eucharystyczny w Sokółce, 5.I, g. 17.00, ul. Kościuszki 38, Skarżysko Kamienna. O godz. 18.00 odbędzie się koncert kolęd patriotycznych Pawła Piekarczyka
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Warszawa Bielany-Żoliborz zaprasza na Mszę św. o łaskę zdrowia dla ks. Michała Olszewskiego, 6 stycznia, godz. 11.00, Katedra Św. Jana Chrzciciela, ul Świętojańska 8
Wydarzenia Kolędowanie z Pawłem Piekarczykiem c.d. Włocławek, 7.I, g. 17.00, Garage Hotel, Toruńska 113; Toruń, 8.I, g. 19:00, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny
Wydarzenie Zarząd Regionu Zielona Góra NSZZ „Solidarność” i Klub Gazety Polskiej w Zielonej Górze zapraszają 8 stycznia o godz. 17:00, na film „Solidarni w więzieniu” – miejsce: Nowa Sól, Muzeum Magazynu Solnego, pl. Solny
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Nowym Targu zaprasza na obchody 163. Rocznicy Powstania Styczniowego, 10 stycznia, godz. 16:00, skwer przy Kopcu Wolności, przy ul. Parkowej 14
Wydarzenia Kolędowanie z Pawłem Piekarczykiem c.d. Nowy Sącz, 11.I, g. 17:00, parafia Matki Bożej Niepokalanej Sanktuarium Świętej Rity, sala Wieczernika
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza na prezentację wystawy w 130 rocznicę urodzin Gen. Stefana Roweckiego „Grota”, wystawa oddziału IPN w Łodzi czynna do 12 stycznia, Krużganki Klasztoru OO. Bernardynów w Piotrkowie Trybunalskim
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

Komorowski zachęca do uczczenia ofiar stanu wojennego

Źródło: Kancelaria Prezydenta

Prezydent Bronisław Komorowski wraz z żoną Anną zapalą 13 grudnia w oknie Belwederu świecę - symbol pamięci o ofiarach stanu wojennego. Do wykonania podobnego gestu prezydent zachęca w specjalnym apelu wystosowanym przed zbliżającą się 32. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego.

- 13 grudnia wraz z żoną zapalimy świecę - symbol pamięci o wszystkich ofiarach stanu wojennego oraz solidarności z tymi, którzy wciąż oczekują na wolność i pełnię demokratycznych swobód - napisał Komorowski w liście dostępnym na stronie internetowej prezydenckiej kancelarii.

Zachęca w nim wszystkich mieszkańców Polski, "aby w geście solidarności rozpalili ten płomień pamięci i nadziei w swoich domach". Prezydent zwrócił się też do mediów z apelem o umieszczenie 13 grudnia symbolu świecy "na okładkach gazet, na stronach portali internetowych czy w oprawie graficznej programów telewizyjnych".

"Wierzę, że ten gest będzie nie tylko wyrazem szacunku dla ofiar lat 80., lecz pozostanie także ważnym symbolem solidarności z tymi, którzy wciąż muszą zabiegać o swoją wolność" - napisał Komorowski.

Prezydent podkreślił, że "noc stanu wojennego pozostaje jednym z najbardziej gorzkich doświadczeń w najnowszej historii naszego kraju". - To jest czas, gdy brutalnie starano się stłumić nasze dążenie do wolności. W tę zimową grudniową noc trudno było sobie wyobrazić, że już 8 lat później rozpoczną się przemiany, które doprowadzą do upadku komunizmu nie tylko w Polsce, lecz także w całej Europie Środkowo-Wschodniej, że nadzieje na wolność, które nosiliśmy głęboko w sercu tak szybko okażą się rzeczywistością, a +mury runą i pogrzebią stary świat - napisał Komorowski.

Podkreślił, że w 1989 roku to właśnie Polacy poruszyli lawinę wolności, która odmieniła oblicze naszej ojczyzny. - Dziś w demokratycznej Polscy pamiętajmy o tych, którzy walcząc o wolność, zapłacili najwyższą cenę. Wspominajmy również tych, którzy wciąż pragną wolności - wezwał prezydent.

Prezydencka kancelaria poinformowała, że 13 grudnia, w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, Komorowski odznaczy działaczy opozycji demokratycznej za zasługi w działalności na rzecz przemian ustrojowych w Polsce; prezydent objął także honorowym patronatem kampanię społeczną „Zapal światło wolności”.

Świeca upamiętniająca ofiary stanu wojennego, będąca też symbolem solidarności Polaków z wszystkimi osobami na świecie, represjonowanymi za przekonania polityczne, zapalana była przez parę prezydencką w oknie Belwederu również w poprzednich latach.

W ubiegłym roku 13 grudnia prezydent mówił m.in., że rocznicy wprowadzenia stanu wojennego nie należy świętować, należy o niej pamiętać i uczynić z niej przedmiot głębokiej refleksji. Zaapelował wtedy o solidarność z tymi, którzy dziś muszą walczyć o wolność i demokrację.

Kancelaria Prezydenta podkreśliła, że "pamiętając o rocznicy i trudnych czasach PRL-u, prezydent w minionych latach zapraszał do Pałacu opozycjonistów, młodzież, rozmawiał o znaczeniu polskiej wolności z tymi, którzy o nią walczyli, i z tymi, którzy mieli szczęście wychowywać się w wolnym kraju".

pap

Wiadomości

Venus Williams wraca na Australian Open! Historyczny start 45-latki

Domański: Bąkiewicz ma być kojarzony z ksenofobią,Tusk robi wszystko,by manipulować opinią publiczną

Chiny: mobilne wyrzutnie rakiet udają dźwigi budowlane

Mandaryna i Michał Wiśniewski razem wykonali „Ev’ry Night”

Stoją na straży praw wierzących i wolności każdego z nas

Przedstawiciel rządu: nie ma uzasadnienia, by wydawać na schrony

„Zaoraliśmy rynek!” – Sakiewicz i Olechowski o upadku gigantów

Castel Gandolfo po polsku. Audioprzewodnik już dostępny

"Pisana była mu droga człowieka opozycji". Zbigniew Romaszewski miałby 86 lat

Co czeka Polaków w 2026? Bez złudzeń w stosunku do Tuska

Co najmniej 7 migrantów utonęło u wybrzeży Gambii, gdy wywróciła się łódź z 200 osobami

Błaszczak: Tusk swoją nieudolność próbuje przykryć igrzyskami politycznymi

Sukces goni sukces! Depczemy po piętach największym telewizjom

Przejście graniczne z Czechami w Harrachovie-Jakuszycach zamknięte dla ciężarówek do niedzieli

Postanowienia noworoczne koalicji 13 grudnia

Najnowsze

Venus Williams wraca na Australian Open! Historyczny start 45-latki

Stoją na straży praw wierzących i wolności każdego z nas

Przedstawiciel rządu: nie ma uzasadnienia, by wydawać na schrony

„Zaoraliśmy rynek!” – Sakiewicz i Olechowski o upadku gigantów

Castel Gandolfo po polsku. Audioprzewodnik już dostępny

Domański: Bąkiewicz ma być kojarzony z ksenofobią,Tusk robi wszystko,by manipulować opinią publiczną

maskowanie rakiet balistycznych przez Chiny

Chiny: mobilne wyrzutnie rakiet udają dźwigi budowlane

Mandaryna i Michał Wiśniewski razem wykonali „Ev’ry Night”