Komorowski z sekretarzem obrony USA o Afganistanie i Ukrainie

Artykuł
Telewizja Republika

O sytuacji w Afganistanie, a zwłaszcza dalszym zaangażowaniu sojuszniczym po zakończeniu misji ISAF, kwestiach związanych z obroną przeciwrakietową oraz o Ukrainie rozmawiał w Warszawie prezydent Bronisław Komorowski z sekretarzem obrony USA Chuckiem Hagelem.

Sekretarz obrony USA przebywał w Polsce z dwudniową wizytą. W piątek został przyjęty przez prezydenta Komorowskiego w Belwederze.

- Głównymi tematami rozmowy były perspektywy rozwoju sytuacji w Afganistanie, a zwłaszcza dalszego zaangażowania sojuszniczego po zakończeniu misji ISAF, przyszłość NATO w kontekście przygotowań do wrześniowego szczytu Sojuszu, kwestie związane z obroną przeciwrakietową oraz możliwość współpracy wojskowo-przemysłowej w ramach programu modernizacji Sił Zbrojnych RP - powiedział prezydencki minister Jaromir Sokołowski.

Jak dodał, tematem rozmowy był również kryzys na Ukrainie.

Podczas trwających od listopada protestów na Ukrainie doszło do starć demonstrantów z milicją, w wyniku których śmierć poniosło sześć osób. Protesty wybuchły, gdy władze ukraińskie postanowiły, że ze względu na naciski gospodarcze Rosji nie podpiszą umowy stowarzyszeniowej z UE.

W piątek sekretarz obrony USA spotkał się z premierem Donaldem Tuskiem, a w towarzystwie szefa MON Tomasza Siemoniaka odwiedził 33. Bazę Lotnictwa Transportowego w Powidzu. Odwiedził też Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Dąbrówce Kościelnej (Wielkopolskie), w którym ślub brali jego pradziadkowie. Podczas wizyty oglądał księgi kościelne potwierdzające to wydarzenie.

W czwartek Hagel rozmawiał z Siemoniakiem, a także z ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim.

W 2018 r. w Redzikowie mają zostać rozmieszczone elementy europejskiej części amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej. W Polsce mają się znaleźć pociski SM-3 w najnowszej wersji Block IIA. SM-3 (Standard Missile) są przeznaczone do zwalczania pocisków balistycznych w najwyższych warstwach atmosfery. Dotychczas są wykorzystywane w wersji morskiej na okrętach systemu Aegis. W najbliższych latach planuje się testy w locie pocisków w wersji lądowej, w tej samej konfiguracji, co przewidziana dla Polski.

68-letni Chuck Hagel, członek Partii Republikańskiej, dwukrotnie odznaczony za służbę w Wietnamie Purpurowym Sercem, kieruje Departamentem Stanu od lutego 2013 roku. Jest pierwszym weteranem na tym stanowisku.

CZYTAJ TEŻ Tusk spotkał się z sekretarzem obrony USA

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy