Kolejny rosyjski szpieg w Polsce. Przyznał się, opisując całą współpracę

Artykuł
canva.com

Służba Kontrwywiadu Wojskowego na polecenie gdańskiej Prokuratury Okręgowej zatrzymała cudzoziemca, który usłyszał zarzut prowadzenia działalności szpiegowskiej na rzecz rosyjskiego wywiadu, tak wynika z informacji przekazanych przez portal tvp.info. Podejrzany pozyskiwał informacje o infrastrukturze krytycznej na Pomorzu. Podczas przesłuchania przyznał się i opisał szczegóły współpracy z Rosjanami. To już kolejny tego typu przypadek...

"Z poczynionych w sprawie ustaleń wynika, że podejrzany działał na rzecz rosyjskiego wywiadu poprzez pozyskiwanie i gromadzenie informacji, między innymi o infrastrukturze krytycznej na obszarze województw pomorskiego i kujawsko-pomorskiego oraz o działaniach służb i organów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Pozyskiwane informacje mężczyzna przekazywał rosyjskiej służbie wywiadowczej", poinformowała prok. Wawryniuk.

Dodała, że w trakcie przesłuchania przez prokuratora Wydziału do spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Gdańsku podejrzany przyznał się do prowadzenia działalności szpiegowskiej, opisał szczegóły, jak również okoliczności zwerbowania przez rosyjski wywiad.

"Jak wynika z ustaleń postępowania, podejrzanego nakłoniono do podjęcia działalności szpiegowskiej w Polsce. Mężczyzna wykonywał zadania zlecone przez rosyjską służbę co najmniej od stycznia 2023 r.", wyjaśniła.

"Postępowanie Wydziału do spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Gdańsku jest jednym z kilku postępowań dotyczących działalności na rzecz służb wywiadowczych Rosji i Białorusi, jakie prokuratorzy pionu do spraw wojskowych prowadzą obecnie. Kilka postępowań zostało już zakończonych aktami oskarżenia", przekazała prok. Wawryniuk.

Na wniosek prokuratora w czwartek Sąd Rejonowy Gdańsk–Południe w Gdańsku zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na 3 miesiące. Za zarzucane przestępstwo mężczyźnie grozi do 10 lat więzienia.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy