Kolejny cios w europejski narkobiznes. W ramach akcji „Przebudzenie mocy” CBŚP aresztowało siedem osób

Artykuł
policja.gov.pl

Kolejne 7 osób zatrzymano podczas działań CBŚP pod nadzorem Prokuratury Krajowej w ramach operacji „Przebudzenie mocy”. Działania są prowadzone we współpracy z hiszpańską Guardia Civil, a także z Europolem i Eurojustem. Gang mógł wprowadzić do obrotu w UE kilkanaście ton narkotyków wartych setki milionów złotych.

W sumie zatrzymano już niemal 100 osób różnej narodowości, głównie w Polsce i Hiszpanii. Przejęto 1,5 tony marihuany, 91 kg haszyszu, 43 kg kokainy, a także 8 jednostek broni. W Hiszpanii zlikwidowano 27 plantacji konopi, z których można by uzyskać aż dwie tony marihuany. Policjanci prowadzą wielowątkowe śledztwo. Sprawa dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej o międzynarodowym zasięgu, zajmującej się wytwarzaniem, przemytem i wprowadzaniem do obrotu hurtowych ilości narkotyków, głównie marihuany. Narkotyki trafiały z Hiszpanii m.in. do Niemiec, Królestwa Niderlandów, Danii i Polski.

W ostatnim czasie policjanci olsztyńskiego CBŚP wspierani przez funkcjonariuszy zespołu specjalnego z Zarządu w Poznaniu CBŚP oraz kontrterrorystów z SPKP w Olsztynie, przeprowadzili akcję w województwie wielkopolskim i warmińsko-mazurskim, gdzie zatrzymali 7 osób, w wieku od 35 do 45 lat. W działaniach wzięło udział ponad 100 funkcjonariuszy. Podczas przeszukań funkcjonariusze zabezpieczyli dokumentację, która będzie teraz szczegółowo analizowana przez śledczych oraz sprzęt elektroniczny, w tym telefony komórkowe, a także pieniądze na poczet przyszłych kar.

Śledczy podejrzewają, że rola zatrzymanych osób w całym procederze polegała na transporcie i przekazywaniu narkotyków, a także werbowaniu kierowców samochodów ciężarowych do udziału w przemytach hurtowych ilości narkotyków. Wszystkie osoby podejrzane usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a także przemytu znacznych ilości narkotyków oraz wprowadzania ich do obrotu. Na wniosek prokuratora, sąd tymczasowo aresztował wszystkich zatrzymanych na okres 3 miesięcy.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy