Kolejne próby nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej!

Portal TV Republika 21-09-2023, 13:20
Artykuł
twitter.com

„43 cudzoziemców, wśród których byli, m.in. obywatele Erytrei, Iranu i Syrii, próbowało minionej doby przedostać się z Białorusi do Polski” – podała rano Straż Graniczna.

Straż Graniczna poinformowała na platformie X (wcześniej Twitter), że zdarzenia miały miejsce na odcinkach ochranianych przez pograniczników z placówek z Dubicz Cerkiewnych, Białowieży i Lipsku. Z 43 cudzoziemców, którzy próbowali się przedostać jedna osoba - jak podaje SG - "na widok polskich patroli zawróciła na Białoruś". "Zatrzymane osoby to obywatele Erytrei, Etiopii, Iranu i Syrii" - poinformowała służba.

Według statystyk Straży Granicznej, od początku roku na granicy polsko-białoruskiej było 21 tys. prób nielegalnego jej przekroczenia. W marcu i kwietniu było po ok. 2,5 tys. takich prób, w maju ok. 3 tys. W czerwcu odnotowano ich również niespełna 3 tys. W lipcu było 4 tys. takich prób, a w sierpniu - blisko 2,8 tys. Od początku września Podlaski Oddział SG odnotował ponad pół tysiąca prób. Zatrzymywani w tym roku na granicy cudzoziemcy pochodzili z 52 krajów.

Na długości 186 km granicy z Białorusią zbudowana została w 2022 roku stalowa zapora o wysokości 5,5 m, która jest głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Jej uzupełnieniem jest system kamer i czujników, który powstał na 206 km tej granicy, a centrum nadzoru gdzie są analizowane, monitorowane na bieżące dane z bariery elektronicznej jest w Białymstoku w Podlaskim Oddziale SG.

SG ogłosiła przetarg na budowę zapory elektronicznej na rzece Bug wzdłuż granicy z Białorusią w województwie lubelskim. Zabezpieczenia elektroniczne mają powstać na długości 172 km, planowany jest montaż ok. 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych, termowizyjnych i czujników ruchu. Centrum nadzoru ma się znajdować w siedzibie Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie.

 

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy