Kolejna osoba z Funduszu w administracji Bidena. Finer doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego

Artykuł
Jon Finer doradzał wcześniej Barackowi Obamie
twitter.com

Jonathan Finer, pracujący dotychczas dla Warburg Pincus, jednego z największych Funduszy Inwestycyjnych w USA, został właśnie powołany przez administrację Biden-Harris na stanowisko doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego. Wcześniej ogłoszono, że nowym sekretarzem stanu będzie Antony Blinken, powiązany z Funduszem, który w Polsce ma sieci aptek.

Finer pracował wcześniej w Białym Domu i Departamencie Stanu Obamy, w tym jako doradca ds. Bliskiego Wschodu, był także autorem przemówień dotyczących polityki zagranicznej ówczesnego wiceprezydenta Bidena oraz szefem sztabu i dyrektorem ds. planowania polityki sekretarza stanu Johna Kerry'ego.

Finer rozpoczął karierę jako korespondent prasowy „The Washington Post” w Azji i zajmował się wieloma konfliktami zbrojnymi, w tym wojną w Iraku. Do administracji Obamy dołączył w 2009 r., (został powołany na stanowisko szefa sztabu Białego Domu i Rady Bezpieczeństwa Narodowego). W Białym Domu pełnił również funkcję specjalnego doradcy na region Bliskiego Wschodu wiceprezydenta Josepha R. Bidena, a następnie jako doradca zastępcy szefa ds. bezpieczeństwa narodowego Antony'ego Blinkena.

Po zakończeniu pracy w Departamencie Stanu Finer dołączył do nowojorskiej firmy inwestycyjnej Warburg Pincus, w której pracował do czasu powołania do administracji Biden-Harris jako wiceprezes ds. ryzyka politycznego i polityki społecznej.

Wcześniej nominowano Anthony’ego Blinkena, który będzie pełnił funkcję sekretarza stanu. Blinken jest synem założyciela jednego z największych na świecie funduszy inwestycyjnych Warburg Pincus, Donalda Blinkena, który w Polsce posiada sieć aptek Gemini.

Fundusz Blinkena kupił apteki w 2015 r. Rozwinął sieć do ponad 180 punktów stacjonarnych i największej w kraju apteki internetowej. Rok temu chciał je sprzedać. Wartość biznesu oszacowano wtedy na 2,5 mld zł. Do transakcji jednak nie doszło.

Źródło: materiały prasowe

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy