Kolejna epidemia na Węgrzech. Ponad 100 tysięcy kur do wybicia

Artykuł
Zdjęcie ilustracyjne.
pixabay.com/Danganhfoto

Węgierskie Krajowe Biuro Bezpieczeństwa Łańcucha Żywnościowego (NEBIH) wydało decyzję o przeprowadzeniu uboju 101 tysięcy kur niosek w jednej z hodowli w mieście Kerekegyhaza. Powodem decyzji jest epidemia ptasiej grypy.

Zagraniczni odbiorcy jaj z hodowli w mieście Kerekegyhaza zostali poinformowani o zaistniałej sytuacji. Wokół gospodarstwa wyznaczono strefę buforową o promieniu 10 km.

Nie jest to pierwsze ognisko ptasiej grypy w tym roku na Węgrzech. 6 stycznia NEBIH na swojej stronie poinformowało o zachorowaniach wśród indyków w okręgu Komarom-Esztergom na północy kraju. Wydano decyzję o uboju, który objął ok. 90 tys. ptaków.

W Polsce ognisko ptasiej grypy wystąpiło w województwie kujawsko-pomorskim w hodowli ok. 30 tys. indyków - poinformował w czwartek Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy.

- To już drugie ognisko na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Ptasia grypa w hodowli indyków w powiecie inowrocławskim została stwierdzona w środę. Od pierwszych chwil pracuje sztab kryzysowy, który powołałem w urzędzie wojewódzkim. Działają służby weterynaryjne - powiedział cytowany w komunikacie wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaja Bogdanowicz.

Źródło: polastnews.pl/PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy