Koalicja Tuska uderza w Orlen. Czy chodzi o wyeliminowanie polskiego koncernu z inwestycji w energetykę jądrową - czego chcą Niemcy!

Portal TV Republika, wch 29-11-2023, 18:45
Artykuł
Orlen

„Zastanawiam się komu zależy na obniżaniu wartości koncernu ORLEN i uderzaniu w jego stabilność finansową, i jaki jest tego cel” - napisał w mediach społecznościowych prezes Orlenu Daniel Obajtek, odnosząc się do spadku notować spółki na GPW po przedstawieniu przez opozycję projektu dotyczącego zamrożenia cen energii w 2024 roku.

Przypomnijmy, że grupa posłów KO i Polska 2050-TD złożyła w Sejmie projekt ustawy zakładającej zamrożenie cen prądu, gazu i ciepła dla gosp. domowych i podmiotów wrażliwych do końca czerwca 2024 r. Zakładane jest utrzymanie proporcjonalnych obecnych limitów zużycia i utrzymanie grup objętych ochroną. W projekcie uwzględniono składkę w wysokości 15 mld zł, którą miałby wpłacić Orlen. O sprawie poinformował serwis wysokienapiecie.pl.

"Zastanawiam się komu zależy na obniżaniu wartości koncernu ORLEN i uderzaniu w jego stabilność finansową, i jaki jest tego cel. Projekt ustawy, o którym piszą media, nakładający na ORLEN składkę w wysokości 15 mld zł, oznacza 15 mld zł mniej na inwestycje w polską transformację energetyczną i inne inwestycje rozwojowe koncernu w Polsce oraz zagranicą. Nie wspominając o tym, że już dziś ORLEN przekazuje miliardy na zamrożenie cen gazu w Polsce. Najpierw opozycja atakowała fuzje, potem zapowiadała rozbijanie koncernu, a dziś powoduje spadek wartości ORLENu o ponad 5,5 mld złotych" - napisał na Twitterze szef Orlenu.

Sprawą zajął się internauta Zygfryd Czaban. Jak podał na swoim profilu społecznościowym, w ciągu jednego dnia - na wieść o projekcie ustawy - akcje Orlenu spadły o 7,1 proc. Czaban uznał działania grupy Tuska za "zmierzjace do zgnojenia najważniejszej polskiej spółki".

Komentujący wpis Zygfryda Czabana internauta stwierdził, że "Orlen ma zapomnieć o inwestycjach energetykę jądrową!". Czaban w odpowiedzi zauważył: "Tak. Dokładnie o to chodzi".

Źródło: Twitter, wpolityce.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy