Przejdź do treści
Republika W piątek zapraszamy na rozmowy polityczne w Radio Republika. O godz. 6:19 gościć będziemy politologa prof. Jacka Reginia Zacharskiego, o godz. 6:35 - Marka Budzisza, eksperta ds. Rosji, a o godz. 7:10 - europoseł Annę Zalewską, PiS
22:51 Nie żyje Stanisław Soyka, wokalista, pianista, kompozytor i aranżer. Miał 66 lat
Wydarzenie Kluby GP New York i New Jersey w imieniu organizatorów zapraszają Polonię na: XXXV Memoriał Kazimierza Deyny – turniej polonijnych drużyn: niedziela 24 sierpnia, Garfield High School, Garfield, NJ, początek 8:00 am
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Częstochowa zaprasza do składania podpisów pod wnioskiem o referendum ws. nielegalnej migracji przez cały sierpień od 12-tej do 17-tej pod Jasną Górą przy wjeździe na parking od ul.Klasztornej
Wydarzenia Klub "Gazety Polskiej" w Sydney zaprasza na manifestację wspierającą żądania Polski o należne reparacje za straty II Wojny Światowej, przed Konsulatem Niemiec, 29 sierpnia (piątek), g. 1-3 pm., 100 William Street, Woolloomooloo, Sydney
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Kim Dzong Un grozi Ameryce. Przygotowuje się na „długoterminową konfrontację” z USA

Źródło: Fot. PAP/EPA/KCNA

Korea Płn. może wznowić próby międzykontynentalnych pocisków balistycznych (ICBM) i broni jądrowej, by przygotować się na „długoterminową konfrontację” z USA – zasugerowano w czwartek w komunikacie z zebrania biura politycznego pod przewodnictwem Kim Dzong Una.

Biuro polityczne rządzącej Partii Pracy Korei opowiedziało się za „podjęciem praktycznych działań” w celu wzmocnienia „siły fizycznej do obrony” w obliczu „wrogiej polityki i zagrożenia wojskowego ze strony USA” – napisano w komunikacie opublikowanym przez oficjalną agencję prasową KCNA.

Biuro nakazało „ponowne rozważenie ogólnej skali środków na rzecz budowy zaufania, które podjęliśmy z naszej własnej inicjatywy” oraz „wznowienia wszystkich tymczasowo wstrzymanych działań” – czytamy w oświadczeniu. Według komentatorów chodzi o moratorium na testy ICBM i próby jądrowe, ogłoszone przez Pjongjang w 2018 roku.

Korea Płn. wprowadziła to moratorium przed historycznym pierwszym spotkaniem przywódcy tego kraju Kim Dzong Una z ówczesnym prezydentem USA Donaldem Trumpem. Negocjacje początkowo budziły nadzieje na pojednanie i denuklearyzację Korei Płn., ale drugi szczyt przywódców w lutym 2019 roku zakończył się fiaskiem i rokowania utknęły w martwym punkcie.

Korea Północna przeprowadziła już w tym roku cztery próby rakietowe i wystrzeliła sześć pocisków balistycznych, ale nie były to rakiety międzykontynentalne. Pjongjang twierdzi, że testowano między innymi „broń hipersoniczną”, choć zagraniczni obserwatorzy nie mają co do tego pewności.

W depeszy KCNA oceniono, że zagrożenie ze strony USA „osiągnęło poziom niebezpieczeństwa, którego nie można przeoczyć, pomimo naszych szczerych wysiłków na rzecz utrzymania ogólnej fali złagodzenia napięć na Półwyspie Koreańskim od szczytu KRLD-USA w Singapurze” z 2018 roku. Dodano, że Korea Północna musi się przygotować na "długoterminową konfrontację z amerykańskimi imperialistami".

Od spotkań przywódców Stany Zjednoczone przeprowadziły „setki ćwiczeń wojennych” i „testów wszelkiego rodzaju broni” oraz dostarczały „ultranowoczesne środki uderzeniowe” do Korei Południowej, co zagraża bezpieczeństwu Korei Północnej – napisano. Skrytykowano również najnowsze sankcje nałożone na KRLD przez administrację prezydenta USA Joe Bidena.

PAP

Wiadomości

Alexander Stubb

Prezydent Finlandii: te siły zadecydują o porządku świata

Koszenie trawników a ekosystem. Pani biolog wyjaśnia, gdzie potrzebny kompromis

Holenderka zgwałcona w Paryżu. Zatrzymano Marokańczyków

Kraj w Europie powołał policję do walki z nielegalną imigracją

Afera KPO zaszkodzi rządowi Tuska? Polacy nie mają wątpliwości

Kolejne miasto USA, do którego Trump wyśle Gwardię Narodową

Prezydent Trump wyznacza termin dla szans na pokój w Ukrainie

Amerykański senator grozi Kremlowi. Postawił ultimatum

Raków blisko awansu! By zwyciężyć wystarczył jeden gol

Legia pokonuje Hibernian w Edynburgu! Rewanż za tydzień

Konińska onkologia znowu przyjmuje pacjentów

Kompromitacja w Poznaniu! Lech przegrywa 1:5 z KRC Genk

Nie żyje Stanisław Soyka. Miał 66 lat

„Słowik” znowu ogląda świat zza krat

Jagiellonia zwyciężyła i przybliżyła się do fazy grupowej Ligi Konferencji

Najnowsze

Alexander Stubb

Prezydent Finlandii: te siły zadecydują o porządku świata

Donald Tusk

Afera KPO zaszkodzi rządowi Tuska? Polacy nie mają wątpliwości

Donald Trump

Kolejne miasto USA, do którego Trump wyśle Gwardię Narodową

Donald Trump

Prezydent Trump wyznacza termin dla szans na pokój w Ukrainie

Putin

Amerykański senator grozi Kremlowi. Postawił ultimatum

Koszenie trawników a ekosystem. Pani biolog wyjaśnia, gdzie potrzebny kompromis

środki odurzające

Holenderka zgwałcona w Paryżu. Zatrzymano Marokańczyków

policja ds. nielegalnej imigracji

Kraj w Europie powołał policję do walki z nielegalną imigracją