Kiedy to się skończy... Inflacja drenuje kieszenie Polaków. Nowe dane GUS

Artykuł
canva.com

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku 2022 r. wzrosły rdr o 17,9 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 1,8 proc.- podał Główny Urząd Statystyczny. Odczyt jest zgodny z wcześniejszym, szybkim szacunkiem GUS. Wzrost cen żywności w październiku o 2,9 proc. podbił wskaźnik inflacji o 0,7 pkt. proc.

"W październiku w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny w zakresie żywności (o 2,9 proc.), mieszkania (o 1,4 proc.), transportu (o 3,1 proc.) oraz odzieży i obuwia (o 3,2 proc.), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,70 pkt. proc., 0,38 pkt. proc., 0,30 pkt. proc. i 0,13 pkt. proc.", napisał GUS.

Z danych GUS wynika, że w październiku żaden z komponentów inflacji nie działał w kierunku jej obniżenia.

Struktura inflacji się zmieni, coraz mniejsze znaczenie będą odgrywać wzrosty cen żywności oraz energii, a rosnąć będą przede wszystkim ceny usług i niektórych towarów przemysłowych, uważają tymczasem ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Zdaniem PIE w kolejnych miesiącach CPI będzie na podobnym poziomie. Dodali, że szczyt inflacji wypadnie w lutym. "Najnowsza projekcja NBP wskazuje na wzrost inflacji do 19,6 proc. Następnie wzrost cen zacznie hamować. Zmieni się także struktura inflacji" - podali.

Według analityków coraz mniejsze znaczenie będą odgrywać wzrosty cen żywności oraz energii – rosnąć będą przede wszystkim ceny usług oraz części towarów przemysłowych.

W ich ocenie przyspieszenie inflacji w październiku to efekt podwyżek cen paliw i żywności. Przypomnieli, że wzrost cen żywności, paliw i energii odpowiada za ok. 65 proc. inflacji. "Znaczący wzrost cen dotyczy jednak większości towarów i usług – ponad połowa drożeje w dwucyfrowym tempie".

Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny z historią sięgającą 1928 roku. Instytut przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce, z uwzględnieniem sytuacji międzynarodowej.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy