Kaźmierczak w Republice: Francja i Niemcy traktują nas jak kolonię [wideo]

Redakcja Ekonomiczna 01-07-2022, 10:03
canva.com/Telewizja Republika

Polscy przedsiębiorcy nadal oczekują radykalnych zmian w podatkach. Wszystkie dotychczasowe posunięcia, z jakimi mieliśmy do czynienia na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci, traktują jako ruchy zdecydowanie niewystarczające i nieadekwatne do sytuacji, z jaką muszą się zmagać. Co zrobić? Odważne tezy połączone z pomysły przedstawili uczestnicy ostatniego programu Biznes Polska.

Andrzej Sadowski, Centrum im. Adama Smitha

"Jedyny polski polityk, który dał się przekonać do wprowadzenia zmian na zasadzie lepszej tzw. ustawy Wilczka, był pan prezydent Lech Kaczyński, dla którego rozpoczęliśmy pracę, przygotowując deregulację dotyczącą działalności gospodarczej. I tak oto deregulacja miała być, która miała całkowicie zlikwidować te wszystkie problemy biurokratyczne, zwłaszcza dla mikro i małych przedsiębiorstw. Niestety jego spadkobiercy czy na urzędzie, czy też polityczni nie podjęli tej inicjatywy pana prezydenta Lecha Kaczyńskiego."

Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców

"Zobaczymy, jak ten system podatkowy będzie kształtował. Są rozmowy, że coś z tym jednak trzeba zrobić. Przede wszystkim trzeba obniżyć podatki na pracę, bo to będzie kulą u nogi. I to jest najbardziej szkodliwy podatek, jaki jest. Trzeba podwyższyć podatki konsumpcyjne. Mi się wydaje, że tego nie unikniemy. Wprowadzić wreszcie podatek przychodowy od korporacji, który da dużo pieniędzy. Szacuje na ok. 400 mld. Extra. A więc te reformy trzeba przeprowadzić. Pytanie, czy będzie wola polityczna?"

"Wczoraj opublikowaliśmy raport dotyczący płacenia podatków w Polsce przez niemieckie firmy. Jest to trzeci już tego typu raport. Każdy miał swoją gwiazdę rocka w tym zakresie. W pierwszym raporcie, o francuskich firmach, była to firma Orange, która generalnie nie płaci dalej. To był też T-Mobile, przy przychodach 15 miliardów złotych zapłacił 36 tysięcy złotych podatku. Teraz mamy firmę Volkswagen Motor Polska, która zapłaciła 0,003 podatku i dostała w stosunku do zapłaconego podatku uwaga! 1000 razy więcej pomocy publicznej! Półtora miliarda. Jeśli to nie wstrząśnie opinią publiczną, że biedny polski podatnik płaci mega bogatej niemieckiej firmie tysiąc razy więcej, niż ona wniosła do polskiego budżetu, to ja nie wiem, co się stanie. To znaczy można wszystko."

Andrzej Sadowski, Centrum im. Adama Smitha

"Polska elita polityczna, która rządzi od ponad trzech dekad, jest mentalnie nakierowana na wielkie światowe korporacje, które mają dokonać zmian w Polsce. Stąd wszelkie możliwe od lat, od dekad przyznawane przywileje. Bo kiedy właśnie pod bokiem rosną polskie firmy od przysłowiowych garażowych do dużych europejskich, a nawet międzynarodowych, które przechodziły fazy mikro i małe przedsiębiorczości i to ta mikro i mała przedsiębiorczość zawsze była siłą polskiej gospodarki."

Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców

"A my nie poprzestaniemy. We wrześniu planujemy kolejny raport i tam będą również piękne kwiatki o działalności podatkowej firm z Beneluxu w Polsce. Oni wszyscy Francuzi i Niemcy traktują nas jak kolonię, którą można wyeksploatować, a władzami Polski po prostu gardzą, bo to trudno inaczej określić, że w kraju, z którego korzysta się z infrastruktury, z wykształconych pracowników itd. nie uznaje się za stosowne płacić podatków nawet dla przyzwoitości czy minimalnych podatków, tylko ich w ogóle nie płacić."

Andrzej Sadowski, Centrum im. Adama Smitha

"Kwestia tylko decyzji politycznej czy w Polsce ma być jeden z najgorszych systemów podatkowych, najbardziej represyjny, najbardziej skomplikowany w ramach krajów OECD? Czy mamy być państwem z najlepszymi rozwiązaniami w pierwszej kolejności dla własnych obywateli. Jeżeli w Estonii rozliczanie podatków w ciągu roku średnio zajmuje przedsiębiorcy 50 godzin, to dzisiaj w Polsce takie rozliczenie zajmuje polskiemu przedsiębiorcy 334 godziny według danych Banku Światowego z roku 2020, czyli przed wprowadzeniem chaosu związanego z Polskim Ładem. Jeżeli tych rzeczy się nie zmieni, bo jak widać, aktywni jesteśmy, ponad miarę, a to, co polskim przedsiębiorcom przeszkadza, to właśnie złe i szkodliwe rozwiązania to nigdy nie wybijemy się na właściwą dla naszej pracowitości i przedsiębiorczości samodzielność ekonomiczną i bycie liderem w tej części świata."

Cały niezwykle ciekawy program do zobaczenia w oknie powyżej. Polecamy!

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy