Przejdź do treści
19:59 IMGW: lokalnie na południu kraju termometry pokażą aż 15 st. mrozu. W piątek marznąca mżawka może powodować gołoledź
18:11 Ukraina: trafiliśmy w instalacje gazowe i paliwowe w Rosji, korzystając m.in. z rakiet produkcji brytyjskiej typu Storm Shadow
17:49 Izraelska armia: zabiliśmy członka irańskich sił Al-Kuds w Libanie, który miał planować ataki w Syrii i Libanie
17:30 Abp Galbas do ubogich: dla Boga jesteś tak samo ważny, jak najważniejszy człowiek na Ziemi
16:42 Straż pożarna: w Wigilię Bożego Narodzenia strażacy na terenie całego kraju interweniowali 1043 razy
14:33 Lublin: pożar dachu kościoła pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego przy ul. Kunickiego został opanowany, obecnie trwa jego dogaszanie –
13:39 Prokuratura: Bartosz G. usłyszał zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem
Republika O godz. 23:00 zapraszamy na komentarze po meczu NBA Dallas Maverics vs. Golden State Warriors na kanał YouTube Republiki
Republika Zapraszamy na stoisko Telewizji Republika już od 30 grudnia – przy Placu Niepodległości w Chełmie
Republika Dzieci w Libanie śpiewają najpiękniejsze polskie kolędy. Na koncert "Oddajmy dzieciom dzieciństwo" zapraszamy do Republiki w Boże Narodzenie o godzinie 20:00
Wydarzenie Telewizja Republika, województwo lubelskie i miasto Chełm zapraszają na "Wystrzałowego Sylwestra z Republiką". Wśród gwiazd m.in. Fun Factory, Kombi Łosowski, Bayer Full, Defis, Corona i Weekend. Zapraszamy 31 grudnia do Chełma i przed telewizory!
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Szczecin zaprasza na XII Żywą Szopkę, 24-26 grudnia, Parafia Niepokalanego Poczęcia NMP w Szczecinie - Żydowcach - Kluczu, przy ul. Srebrnej 8
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Londyn zaprasza na koncert kolęd patriotycznych Pawła Piekarczyka, 2 stycznia, godz. 17.30 (po Mszy św.), w kościele Parafialnym pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Ociece
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Gdyni zaprasza na koncert kolęd patriotycznych Pawła Piekarczyka, 4 stycznia, godz. 16:00, Kościół p.w. Chrystusa Króla, Gdynia-Mały Kack, ul. Ks.Bp. Jana Bernarda Szlagi 3 (wjazd od ulicy Halickiej)
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza na prezentację wystawy w 130 rocznicę urodzin Gen. Stefana Roweckiego „Grota”, wystawa oddziału IPN w Łodzi czynna do 12 stycznia, Krużganki Klasztoru OO. Bernardynów w Piotrkowie Trybunalskim
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

Kardynałowie stanęli w obronie Kościoła przed... papieżem. Franciszek zanegował 2000 lat chrześcijaństwa?

Źródło: kai

Pięciu kardynałów - Walter Brandmüller, Raymond Leo Burke, Juan Sandoval Íñiguez, Robert Sarah oraz Joseph Zen Ze-kiun - zwróciło się do papieża Franciszka o wyjaśnienie zgłaszanych wcześniej wątpliwości dotyczących nauczania Kościoła w związku z głosami, jakie pojawiły się w dyskusji procesu synodalnego.

Sygnatariusze petycji wyrażają zaniepokojenie „widząc, że są pasterze, którzy wątpią w zdolność Ewangelii do przemiany ludzkich serc i ostatecznie proponują im, nie zdrową doktrynę, lecz nauki ‘według własnych pożądań’ (por. 2 Tm 4, 3). Dodają, że niepokoi ich również, że ludzie nie rozumieją, iż Boże miłosierdzie nie polega na ukrywaniu naszych grzechów, ale jest o wiele większe, ponieważ pozwala nam odpowiedzieć na Jego miłość poprzez przestrzeganie Jego przykazań, to znaczy nawrócić się i uwierzyć w Ewangelię (por. Mk 1, 15).

W związku z tym kardynałowie stawiają pięć pytań do papieża:

1. Czy jest możliwe, aby Kościół nauczał dziś doktryn sprzecznych z tymi, których nauczał wcześniej w sprawach wiary i moralności, czy to przez papieża „ex cathedra”, czy też w definicjach soboru powszechnego, czy w powszechnym zwyczajnym nauczaniu biskupów rozsianych po całym świecie (por. „Lumen gentium” 25)?

2. Czy jest możliwe, aby w pewnych okolicznościach pasterz mógł błogosławić związki między osobami homoseksualnymi, sugerując w ten sposób, że zachowanie homoseksualne jako takie nie byłoby sprzeczne z prawem Bożym i drogą osoby ku Bogu? W związku z tym „dubium” należy podnieść kolejne: czy nauczanie podtrzymywane przez powszechne zwyczajne Magisterium pozostaje w mocy, zgodnie z którym każdy akt seksualny poza małżeństwem, a w szczególności akty homoseksualne, stanowi obiektywnie ciężki grzech przeciwko prawu Bożemu, niezależnie od okoliczności, w jakich ma miejsce i intencji, z jaką jest spełniany?

3. Czy Synod Biskupów, który ma się odbyć w Rzymie, obejmujący jedynie wybraną reprezentację pasterzy i wiernych, będzie sprawował, w kwestiach doktrynalnych lub duszpasterskich, w których zostanie wezwany do wypowiedzenia się, Najwyższą Władzę Kościoła, która należy wyłącznie do Papieża i, zjednoczonego z nim jako głową Kolegium Biskupów (por. kan. 336 KPK)?

4. Czy Kościół mógłby w przyszłości mieć władzę udzielania święceń kapłańskich kobietom, zaprzeczając tym samym, że wyłączne zastrzeżenie tego sakramentu dla ochrzczonych mężczyzn należy do samej istoty sakramentu święceń, którego Kościół nie może zmienić?

5. Czy penitent może ważnie otrzymać sakramentalne rozgrzeszenie, jeśli wyznając swój grzech, odmawia w jakikolwiek sposób wyrażenia zamiaru niepopełniania go ponownie?

Przypomnijmy, że pięciu kardynałów 21 sierpnia przekazało papieżowi Franciszkowi i prefektowi Dykasterii ds. Nauki Wiary pięć swoich „dubia” (wątpliwości) dotyczących wielu kluczowych punktów doktryny i moralności. Obecnie postanowili je upublicznić.

Wspomniani purpuraci to były prefekt trybunału Sygnatury Apostolskiej, 75-letni Amerykanin kard. Raymond Leo Burke, były przewodniczący Papieskiego Komitetu Nauk Historycznych, 94 letni Niemiec, kard. Walter Brandmüller, 90-cio letni były arcybiskup Guadalajary w Meksyku kard. Juan Sandoval Íñiguez, kard. Robert Sarah, 78-letni Gwinejczyk, były prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów oraz 91-letni Chińczyk Joseph Zen Ze-kiun SDB, były biskup Hong Kongu.

kai, dorzeczy.pl

Wiadomości

Giorgia Meloni ocenia, że przyszły rok będzie jeszcze gorszy. W tle wsparcie dla Ukrainy

IMGW ostrzega: temperatura może spaść do minus 15 stopni C

Balony z kontrabandą. BBN: prowokacja pod przykryciem działania przemytniczego

Saryusz-Wolski ostrzega przed europejską bronią nuklearną w rękach islamistów. Ma rozwiązanie dla Polski

Bartosz G. usłyszał zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem!

"Kolejne skandaliczne pismo". Górnicy protestują, a Motyka listy pisze

Antoni Macierewicz o rosyjskich prowokacjach: to są przygotowania do działań militarnych

Kosiniak-Kamysz uspokaja po rosyjskich prowokacjach. Znów wychodzi niekompetencja rządu 13 grudnia?

Pożar dachu kościoła przy ul. Kunickiego. Straż pożarna podała szczegóły, jest apel o pomoc

Jakie dziś mamy święto? Zaczęło się w Betlejem, ok. 1700 lat temu

Wojsko zna lokalizację wszystkich balonów. Policja szuka ich w terenie

Incydent? Prowokacja? Były oficer SKW: balony to nie kontrabanda

Walka z Kościołem to ich cel? Koalicja 13 grudnia uderza w fundamenty Polski

Papieskie orędzie Urbi et Orbi: Leon XIV po raz pierwszy przemówił po polsku

HIT DNIA

Święta z politykami? Polacy jednoznacznie wybrali... prezydenta Nawrockiego! [SONDAŻ]

Najnowsze

Giorgia Meloni ocenia, że przyszły rok będzie jeszcze gorszy. W tle wsparcie dla Ukrainy

Bartosz G. usłyszał zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem!

"Kolejne skandaliczne pismo". Górnicy protestują, a Motyka listy pisze

Antoni Macierewicz o rosyjskich prowokacjach: to są przygotowania do działań militarnych

Kosiniak-Kamysz uspokaja po rosyjskich prowokacjach. Znów wychodzi niekompetencja rządu 13 grudnia?

IMGW ostrzega: temperatura może spaść do minus 15 stopni C

BBN

Balony z kontrabandą. BBN: prowokacja pod przykryciem działania przemytniczego

Saryusz-Wolski ostrzega przed europejską bronią nuklearną w rękach islamistów. Ma rozwiązanie dla Polski