Przejdź do treści
Radio Republika Gościem poranka w Radiu Republika w środę, 2 lipca, o godz. 07:08 będzie prezes Trybunału Konstytucyjnego Bogdan Święczkowski.
20:50 Sejm: Marszałek Szymon Hołownia potwierdził, że na 6 sierpnia br. zwoła posiedzenie Zgromadzenia Narodowego i odbierze przysięgę od prezydenta elekta Karola Nawrockiego
Wydarzenie 2.07(środa). Od godz.15.00 do 19.00 w Piotrkowie Trybunalskim przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego zbiórka podpisów poparcia referendum w sprawie odwołania Prezydenta i Rady Miasta i sprzeciwu wobec nielegalnej migracji! 
Wydarzenia Piotrków Trybunalski: Redaktor Tomasz Sakiewicz z Klubem "GP" 3.07 (czwartek) od godz. 15.00 będzie zbierać podpisy poparcia dla referendum przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Piotrków Tryb. zaprasza 3 lipca o godz. 18.00 na spotkanie z redaktorem naczelnym Tomaszem Sakiewiczem. Sala restauracji Sara (dawna Altamira), ul. Dmowskiego 38c
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Głogowie informuje o zbieraniu podpisów ws. referendum w powiecie głogowskim - STOP nielegalnej imigracji! Punkty: plac przy Ratuszu, Plac 1000-lecia, tężnia Piastów, targowisko oś. Kopernika: 30.06–02.07, godz. 10:00–17:00
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Kardaś w Republice: Putin chce powtórzyć scenariusz z 2014 roku [wideo]

Źródło: Telewizja Republika

"Logika rosyjska jest taka - działamy w scenariuszu faktów dokonanych. Ogłaszamy, że od tego dnia to jest terytorium Federacji Rosyjskiej, dlatego wojna, którą prowadzimy jest wojną obronną. Skoro Ukraińcy atakują od teraz już nasze tereny, to my ich stamtąd wyrzucamy, bo się bronimy" - powiedział dr Szymon Kardaś (Ośrodek Studiów Wschodnich) na antenie Telewizji Republika. Gość naszej stacji odniósł się tymi słowami do działań, jakie Kreml podejmuje w ostatnim czasie, by zagarnąć część terytorium Ukrainy. Jutro, Władimir Putin ma ogłosić w parlamencie aneksję części tamtejszych ziem.

"Federacja Rosyjska jest na wojnie, nie tylko na wojnie, nie tylko z Ukrainą. Jest w poważnym konflikcie politycznym z Zachodem. Od wiosny obserwujemy eskalację i coraz częstsze używanie karty energetycznej" - mówił Kardaś.

Mówiąc o uszkodzeniach gazociągów Nord Stream 1 i Nord Stream 2 w Morzu Bałtyckim, ekspert wskazał, że wszystkie poszlaki kierują w stronę Rosji.

#RepublikaPoPołudniu | @szymonkardas: Każda pojawiająca się poszlaka zwiększa prawdopodobieństwo przypisania sprawstwa uszkodzeń na #NordStream stronie rosyjskiej. #włączprawdę #TVRepublika

— Telewizja Republika 🇵🇱 #włączprawdę (@RepublikaTV) September 29, 2022

"Co ciekawe, nie przesadzając - do uszkodzeń doszło dzień przez uruchomieniem gazociągu Baltic Pipe, co dla Polski jest niesamowicie ważne. Teraz jeszcze pseudo-referenda na Ukrainie. To wszystko oznacza, że Putin chce powtórzyć scenariusz z roku 2014 tylko z mocniejszym akcentem. Generuje on dodatkowe kryzysy - przede wszystkim w sektorze energetycznym. Jutro Kreml ma zapowiedzieć aneksje ukraińskich terenów. Mam wrażenie, że Putin chce doprowadzić do tego, że kumulacja wyzwań skłoni Zachód do tego, że zrewiduje swoje podejście do Ukrainy. Że nastąpi pewna pauza, kilkumiesięczny przestój, który działałby na korzyść Rosji" - stwierdził.

#RepublikaPoPołudniu | @szymonkardas: Celem Putina jest doprowadzenie do takiej sytuacji gdzie kumulacja nieszczęść, skłoni #Zachód do zmiany podejścia względem Ukrainy. #Putin chce powtórzyć scenariusz z 2014 roku. #włączprawdę #TVRepublika

— Telewizja Republika 🇵🇱 #włączprawdę (@RepublikaTV) September 29, 2022

"Mam wrażenie, że to czego jesteśmy świadkami w ostatnich dniach jest tylko elementem pewnego planu. Teraz oni mogą mieć strategię polegającą na tym, że czekają na ruchu Ukrainy oraz Zachodu. Dla Rosji najlepsze teraz byłoby to, gdyby Ukraina wzięła pauzę. Wstrzymała działania zbrojne - obronne" - mówił dalej.

Jak dodał - Putin mógłby wstrzymać działa wojenna na kilka miesięcy po to, aby po tym czasie ponownie podjąć próbę zagarnięcia kolejnej części ukraińskiego terytorium. "Druga opcja - jeśli Ukraina zdecyduje, że przerwy nie będzie, że walka będzie ciągła, my, Zachód powinniśmy robić się wszystko, aby Ukrainę w tym wesprzeć" - przekonywał dr Szymon Kardaś.

Cała rozmowa w oknie powyżej. Polecamy.

Telewizja Republika

Wiadomości

Jest szansa na zawieszenie broni w Strefie Gazy

Holandia chce zmienić prawo: nielegalny pobyt w kraju ma być karany

Bombowce B-2 mogą mieć "jeszcze jeden kurs"?

Sztuczna inteligencja pomoże nam rozmawiać ze zwięrzętami

Koniec poszukiwań 57-latka. Prawdopodobnie popełnił samobójstwo

Manowska: wybory wygrał Karol Nawrocki! Prezes Sądu Najwyższego o kuriozalnej narracji bodnarowców

Politycy w Republice o chaosie po stronie władzy i kompromitacji Bodnara

Manowska: Każdy protest analizowaliśmy. Żadnego nie zlekceważono

Hołownia: 6 sierpnia odbiorę przysięgę prezydencką od Nawrockiego

Tusk zrobi porządek na granicy... ale z Ruchem Obrony Granic! Niemcy niewinni

Reparacje od Niemiec. Mocne słowa dr Kidy w Parlamencie Europejskim

Marcin Wiącek: Prezydent powinien objąć urząd w terminie

PILNE: Tadeusz Duda nie żyje. Koniec obławy w Starej Wsi

Duda i Wojtaszek w czołowej setce światowego rankingu FIDE

Śmierć Barbary Skrzypek. Skwarzyński: prokuratura to ukryła

Najnowsze

Koniec poszukiwań 57-latka. Prawdopodobnie popełnił samobójstwo

Sztuczna inteligencja pomoże nam rozmawiać ze zwięrzętami

Manowska: wybory wygrał Karol Nawrocki! Prezes Sądu Najwyższego o kuriozalnej narracji bodnarowców

Politycy w Republice o chaosie po stronie władzy i kompromitacji Bodnara

Manowska: Każdy protest analizowaliśmy. Żadnego nie zlekceważono

Jest szansa na zawieszenie broni w Strefie Gazy

Holandia chce zmienić prawo: nielegalny pobyt w kraju ma być karany

Bombowce B-2 mogą mieć "jeszcze jeden kurs"?