Kard. Nycz do górników: Polska was potrzebuje

Artykuł
Kardynał Kazimierz Nycz
Ryszard Hołubowicz/CC

Cała Polska potrzebuje waszej pracy - powiedział podczas mszy barbórkowej w Zabrzu metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Msza odbyła się w zabytkowej kopalni Guido ok. 200 m pod ziemią.

Mszę odprawiono w intencji osób związanych z górnictwem, ich rodzin oraz ofiar wypadków w kopalniach. - Każdy kto widział kopalnię, każdy kto wie, jak ciężka jest praca górnika, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że zjeżdżając do kopalni górnik jest świadom tego, że siły przyrody są silniejsze niż mądrość człowieka nawet. I nigdy nie wiadomo, czy zjeżdżając - na pewno wyjedzie – mówił kard. Nycz.

Podczas homilii podkreślał w szczególności prawo człowieka do godnej pracy i sprawiedliwej zapłaty. Przywołując słowa bł. Jana Pawła II z 1983 roku przypomniał, że papież tuż po napisaniu encykliki o pracy ludzkiej wskazywał, iż pracy musi towarzyszyć ład moralny. - Wołanie o to, żeby człowiek przez swoją pracę mógł godnie żyć i godnie utrzymać rodzinę, jest wołaniem do wszystkich – powiedział Nycz.

Dodał, że także człowiek pracujący ma swoje obowiązki, są to uczciwość, solidarność, troska o inne grupy społeczne oraz troska o zakład pracy.

Odnosząc się do przemian jakie zaszły na Śląsku w ciągu minionych 25 lat, zaznaczył, że region "przestał być kojarzony tylko z ciężką pracą górnika i hutnika", a niektórzy "nawet z zazdrością patrzą" na rozwój kulturalny i naukowy Śląska. Wskazał, że choć w ramach tych przemian wielu górników ucierpiało, musiało odejść z pracy, to jednak chodzi o to, by popatrzeć na te zmiany m.in. w "perspektywie" troski o region.

Kard. Nycz życzył górnikom, żeby pracy "nigdy nie zabrakło", by "pracowali bezpiecznie", by ich praca "była doceniana" oraz, by "nikt nie zazdrościł tego, co z racji swej pracy" mają prawo otrzymywać. - Zazdrości tylko ten, który nigdy nie widział górnika pracującego - powiedział.

Kończąc homilię, kard. Nycz zwrócił się do zgromadzonych w kaplicy słowami: - Cała Polska potrzebuje waszej pracy.

Tradycyjnie w pierwszych dniach grudnia odbywa się wiele uroczystości związanych z przypadającym 4 grudnia liturgicznym wspomnieniem św. Barbary, patronki górników. Uroczystości te potrwają do 6 grudnia.

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy