Kara za aborcję niezgodna z konstytucją. Decyzja sądu najwyszego

Artykuł
Karanie za aborcję jest niezgodne z konstytucją na terytorium całego Meksyku - orzekł sąd najwyższy
Fot. Twitter/@RadarTelemundo

Karanie za aborcję jest niezgodne z konstytucją na terytorium całego kraju – takie orzeczenie wydał sąd najwyższy w Meksyku. Decyzja został podjęta jednogłośnie.

Trybunał zajął się kwestią zgodności z konstytucją kilku artykułów kodeksu karnego stanu Coahuila w południowej części tego latynoamerykańskiego państwa, które przewidywały karę do trzech lat więzienia dla kobiet, które dokonały aborcji.

– Od teraz nie będzie możliwe ściganie kobiety, która dokonała aborcji, bez naruszenia kryteriów ustalonych przez ten sąd i przez konstytucję – podkreślił prezes sadu najwyższego Arturo Zaldívar. Orzeczenie w praktyce pozwala na „ominięcie”, na drodze sądowej, prawodawstwa poszczególnych stanów tworzących Meksykańskie Stany Zjednoczone, jak brzmi oficjalna nazwa tego państwa.

Obecnie w Meksyku aborcja jest legalna do 12. tygodnia ciąży tylko w Dystrykcie Federalnym, gdzie można jej dokonać za darmo w placówkach służby zdrowia, a od niedawna także w stanach Oaxaca, Hidalgo i Veracruz.

W dniach poprzedzających wyrok sądu najwyższego Meksykańska Konferencja Biskupia przypomniała, że „człowiek winien być uznany w swej godności na wszystkich etapach jego życia” i wyraziła nadzieję, że sąd zapewni „taką samą ochronę matce i dziecku mającemu się narodzić, bez dyskryminacji opartej na stopniu jego rozwoju”.

Źródło: eKai

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy