Kajko i Kokosz na znaczku Poczty Polskiej! Kultowy komiks upamiętniony

Artykuł
Poczta Polska

Dwaj najlepsi woje kasztelana Mirmiła oraz ich smok-jarosz Miluś znajdują się na znaczku, który narodowy operator wydał z okazji 50-lecia komiksu. Będzie można go kupić od 31 maja.

Znaczek będzie kosztował 8 zł. Widnieją na nim postaci Kajka i Kokosza oraz smoka Milusia, a w polu bloku - czyli poza znaczkiem, znaleźli się: czarownica Jaga, zbój Łamignat ze swoją słynną maczugą, kasztelan Mirmił, jego żona Lubawa oraz kruk Gdaś. Nakład wersji perforowanej wynosi 90 tys. sztuk, natomiast wersji nieperforowanej 6 tys. sztuk. 31 maja pojawi się także w sprzedaży koperta pierwszego dnia obiegu, na której widnieje okładka lektury szkolnej do 4 klasy "Szkoła latania".

– Znaczek jest śliczny, komiksowy, taki jak sobie wyobrażałam – skomentowała wnuczka Janusza Christy i jednocześnie prezes Fundacji Kreska, Paulina Christa.

Wnuczka Janusza Christy podkreśliła, że emisja znaczka pocztowego to dla niej osobisty sukces. – Od samego początku pomysł wsparły rzesze fanów komiksu i środowisko filatelistów w Polsce. Dziękuję za to i wiem, że dziadek byłby po raz kolejny z nas wszystkich dumny – powiedziała.

Dodała, że fani komiksów jej dziadka są „głodni wszelkiego rodzaju gadżetów” związanych z bohaterami kultowej serii. – Pytają o kubki, kalendarze, były pytania o skarpetki, koszulki czy bluzy. Staramy się w miarę możliwości jako fundacja spełniać te oczekiwania.

Wiceprezes Poczty Polskiej Wiesław Włodek poinformował, że przygotowanie znaczka do emisji trwały dwa lata. – To standardowa procedura. Każdy może zgłosić dany projekt znaczka. Później trafia on do komisji filatelistyki, która sprawdza czy tematy się powielają - powiedział. Dodał, że po pozytywnym zatwierdzeniu projektu przez komisję, trafia on do ministra, który odpowiada za plan emisyjny znaczków.

Janusz Christa urodził się 19 lipca 1934 r. w Wilnie, a od 1945 roku mieszkał w Sopocie. Debiutował w 1957 r. krótkimi historyjkami obrazkowymi w magazynie "Jazz" i w tygodniku "Przygoda". 17 września 1958 r. w trójmiejskiej gazecie "Wieczór Wybrzeża" opublikował pierwsze paski komiksowe z przygodami Kajtka-Majtka. Od 1962 r. publikował tam opowieści o perypetiach dzielnych marynarzy Kajtka i Koka. Rysował je nieprzerwanie przez 14 lat, po sześć odcinków tygodniowo.

Christa stworzył swych najsłynniejszych bohaterów - słowiańskich wojów kasztelana Mirmiła - Kajka i Kokosza, z którymi przeniósł się z "Wieczoru Wybrzeża" do "Świata Młodych", a następnie do wydań książkowych (łącznie 20 tomów). Komiks Christy był PRL-owskim przebojem rynkowym.

Komiksy Christy "Bajki dla dorosłych", "Gucek i Roch", "Pan Paparura" ukazywały się w magazynie komiksowym "Relax". Ostatnim, nieukończonym komiksem, nad którym podjął pracę, była humoreska "Polbida" narysowana w roku 1993. Później Christa przestał tworzyć ze względu na pogarszający się stan zdrowia. Rysownik zmarł 15 listopada 2008 r. w Sopocie.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy