Kaczyński: Ukraina stanęła dziś na rozdrożu

Artykuł
DrabikPany /flickr.com/ CC

- Jesteśmy przekonani, że potrzebna jest reakcja całej UE i Polski, wszystkich znaczących sił politycznych w Polsce - powiedział na konferencji prasowej prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Szef PiS zapowiedział, że jutro wybiera się do Kijowa.

Prezes PiS apelował podczas konferencji prasowej poświeconej wydarzeniom na Ukrainie, do wszystkich osób, które decydują w Unii Europejskiej, aby potraktowali te wydarzenia bardzo poważnie.

Kaczyński podkreślił, że "mamy do czynienia z bardzo, bardzo ważnym momentem". Przekonywał, że świadomość tego momentu powinna prowadzić Unię do "dalej idących wniosków, niż te, które dotąd zostały sformułowane".

- Ukraina potrzebuje naprawdę wielkiego planu. To nie może być jakieś drobne wsparcie. To musi być przedsięwzięcie w wielkiej skali. UE jest do takich przedsięwzięć zdolna i potrafi je podejmować, kiedy trzeba. - mówił Kaczyński.

Kaczyński powiedział, że "Ukraina stanęła dziś na rozdrożu". Podkreślił, że stanowisko PiS w tej sprawie jest jednoznaczne. - Jesteśmy zdecydowani popierać to wszystko, co prowadzi Ukrainę ku Europie - powiedział.

Zapowiedział także, że jutro zamierza wraz z większą delegacją jechać na Ukrainę. W podróży do Kijowa Kaczyńskiemu towarzyszyć będą m.in. politycy PiS: Joachim Brudziński, Tomasz Poręba i Marcin Mastalerek. Obecnie znajduje się tam wiceprezes PiS Adam Lipiński, a w drodze do Kijowa jest europoseł Ryszard Czarnecki.

Kaczyński ocenił też, że w Kijowie jak najszybciej powinni też być specjalni wysłannicy PE Aleksander Kwaśniewski i Pat Cox oraz Sikorski i szef MSZ Szwecji Carl Bildt.

W reakcji na apel Jarosława Kaczyńskiego o jak najszybszą wizytę w Kijowie szefa MSZ, rzecznik resortu Marcin Wojciechowski powiedział, że MSZ "zajmuje się cały czas sprawą Ukrainy", a Radosław Sikorski "złożył wiele wizyt na Ukrainie zawsze spotykał się z przedstawicielami władz jak i z opozycją".

- Ukraina jest przedmiotem najwyższej uwagi i MSZ będzie podejmował takie działania, jakie uzna za celowe w obecnej sytuacji - dodał rzecznik resortu.

Jarosław Kaczyński zapytany o zaproszenie ukraińskiego ambasadora do MSZ w związku z ostatnimi wydarzeniami w Kijowie, odpowiedział, że "wezwanie ambasadora jest jak najbardziej na miejscu", choć powinno do tego dojść w sobotę, a nie dopiero w niedzielę.

Kilka miesięcy temu PiS podjęło decyzję o regularnej współpracy z opozycyjnymi ukraińskimi partiami Batkiwszczyna i Udar. We wrześniu kierownictwo PiS spotkało się w Warszawie z opozycyjnymi ukraińskimi parlamentarzystami. Politycy PiS zapewnili wtedy o poparciu dla integracji Ukrainy z UE.

Ukraińska milicja rozpędziła w nocy z piątku na sobotę w Kijowie kilkuset uczestników demonstracji poparcia na rzecz integracji europejskiej Ukrainy. 35 osób zostało zatrzymanych, a kilkadziesiąt rannych w wyniku ataku milicyjnych oddziałów specjalnych Berkut na tzw. Euromajdan, gdzie ludzie od dziesięciu dni domagali się podpisania umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z UE.

 

Źródło: TVN24.pl, PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy