KGHM stawia na atom. W Polsce powstaną pierwsze małe reaktory jądrowe [wideo]

Sylwia Gawkowska 09-09-2022, 13:19
Telewizja Republika

KGHM Polska Miedź SA oraz Nuclearelectrica SA operator elektrowni jądrowych w Rumunii podpisały podczas XXXI Forum Ekonomicznego w Karpaczu porozumienie w sprawie wdrożenia małych reaktorów jądrowych SMR. Technologia ta pozwala na produkcję czystej, odnawialnej i efektywnej oszczędnej energii.

Prezes KGHM Marcin Chludziński poinformował, że Spółka na początku roku nawiązała współpracę z firmą NuScale, najbardziej zaawansowaną w tej chwili technologicznie, jeśli chodzi o system modułowych reaktorów jądrowych. Podjęła również kroki formalne poprzez złożenie wniosku do Polskiej Agencji Atomistyki o ocenę technologii i przygotowania studium lokalizacyjnego oraz stworzyła zespół specjalistów pochodzących z Polski i ze świata, którzy mają już doświadczenie w pracy przy energetyce jądrowej.

„Wreszcie teraz, spotykamy się przy okazji kolejnego kroku, czyli nawiązania formalnej współpracy międzynarodowej z firmą Nuclearelectrica, która jest narodowym operatorem energetycznym, jeśli chodzi o energię jądrową w Rumunii, powiedział Chudziński.

Firma Nuclearelectrica operuje na pełnoskalowych blokach, rozbudowuje te bloki, ale także jej strategicznym celem jest budowa technologii SMR również we współpracy międzynarodowej z firmą NuScale.

„Chcemy wykorzystać 25 lat naszego doświadczenia i przekazać je KGHM by wykorzystało je przy wprowadzeniu reaktorów atomowych. Nasza współpraca to z jednej strony wymiana doświadczeń, wymiana informacji i danych, a z drugiej strony jesteśmy gotowi podzielić się z KGHM naszą perspektywą jako operator tych systemów”, powiedział Cosmin Ghita, Dyrektor Generalny Nuclearelectrica.

„Spotykamy się w bardzo istotnym momencie dla naszego regionu, bo tak naprawdę bezpieczeństwo energetyczne, dostęp do zdrowych, czystych źródeł energii nigdy nie był tak istotny jak właśnie teraz. […] Wierzę głęboko, że wspólnie możemy zbudować sektor energetyczny, w dziedzinie energii jądrowej, który będzie odporny na zmiany, który będzie bezpieczny i przysłuży się budowaniu wspólnej, bezpiecznej Europy, dodał Ghita.

Prezes firmy NuScale Power John Hopkins tłumaczył, że jest to jedyna taka technologia na świecie, pojedynczy reaktor modułowy SMR zamknięty jest w zbiorniku o wysokości 24 m oraz maksymalnej średnicy 4,5 m, a jego zewnętrzna powłoka wystarczy dla ograniczenia promieniowania.

„Jeśli będziemy dostarczać ten reaktor do Polski, to potrzebna nam będzie fabryka, gdzie znajdzie się mnóstwo miejsc pracy, potrzebni będą elektrycy, spawacze, hydraulicy czy inżynierowie. Nasza pierwsza fabryka skorzysta z waszych łańcuchów dostaw, powiedział Hopkins.

Jak zaznaczył Chludziński, dla KGHM energia jądrowa to niezależność energetyczna oraz niższe koszty. Inwestycja w małe technologie SMR jest priorytetem i pozwoli utrzymać konkurencyjną przewagę biznesową w skali globalnej.

„Patrząc na to, co się dzieje na rynkach energii elektrycznej, co ma związek z kryzysem na Ukrainie, ale też z wojną energetyczną, którą Rosja wytoczyła Europie i Światu. Jedyną odpowiedzią na stabilność energetyczną w Polsce, jest energia jądrowa”, dodał.

„Wprowadzenie innowacyjnej technologii energetyki jądrowej, opartej na małych modułach, to przełom w polskiej gospodarce, ale żeby ta droga została uznana w kontekście europejskim, potrzebujemy współpracy międzynarodowej, potrzebujemy współpracy pomiędzy tymi krajami, które na tę technologię i jej rozwój stawiają, powiedział prezes KGHM.

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy