Już dzisiaj 34. Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży

Portal TV Republika 09-07-2023, 12:30
Artykuł
parafiada.pl

Pół tysiąca dzieci i młodzieży z Polski, Litwy, Łotwy, Ukrainy, Białorusi i Niemiec weźmie udział w rozpoczynającej się parafiadzie dzieci i młodzieży, która w Warszawie trwać będzie w najbliższym tygodniu – poinformowało biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski.

Inauguracja 34. MPDiM przewidziana jest o godz. 13.00 w sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży w Warszawie na Siekierkach, gdzie odbędzie się msza święta, której będzie przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej Radosław Orchowicz, udział weźmie również prowincjał Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów ojciec Mateusz Pindelski.

Parafiada to projekt edukacyjno-wychowawczy dla dzieci i młodzieży, zainicjowany przez pijara ojca Józefa Jońca i realizowany nieprzerwanie od 1988 r. Wzorowana na starogreckiej triadzie stadion-teatr-świątynia parafiada obejmuje aktywności o charakterze sportowym, kulturalnym i formacyjnym.

Biuro prasowe KEP poinformowało, że udział w tegorocznej parafiadzie potwierdziło 19 reprezentacji zagranicznych: 5 z Litwy, 5 z Łotwy, 7 z Ukrainy, jedna z Białorusi i jedna z Niemiec. Z Polski przyjedzie 27 grup reprezentujących szkoły, parafie, kluby sportowe i związane z innymi organizacjami, np. z drużynami harcerskimi. Ich liczebność szacowana jest na ok. 250 osób.

Miasteczko parafiadowe, gdzie odbywać się będą wydarzenia związane z programem sportowym, kulturalnym i formacyjnym, zorganizowano na Kampusie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie na Ursynowie.

Organizatorzy informują, że współzawodnictwo sportowe rozgrywane będzie w 11 dyscyplinach, 23 konkurencjach w trzech kategoriach wiekowych. Wśród dyscyplin sportowych znajdą się m.in. biegi na 60, 100, 300, 400, 1000, 1500 metrów, biegi przełajowe na 500, 1000 i 1500 metrów, pchnięcie kulą, rzut piłeczką palantową i skok w dal, tenis stołowy, badminton, ringo, szachy i warcaby oraz bieg na orientację, a także turniej piłki nożnej, piłki koszykowej i piłki siatkowej.

Tegoroczny program kulturalny odbędzie się pod nazwą "Konwent sztuki". Wśród warsztatów znajdą się m.in. łączenie sztuki tworzonej wirtualnie w goglach VR z jej rzeczywistym odbiorem, malowanie folią bąbelkową, instalacje tworzone z wykorzystaniem żywego modela i folii oraz warsztaty wokalne. Zaplanowana została również gra plenerowa Kody Sztuki.

Program formacyjny nawiązywać będzie do hasła pijarskiego roku duszpasterskiego: "Twój głos". "Chcemy w ten sposób zakomunikować każdej osobie, a przede wszystkim młodym: chcemy usłyszeć twój głos (...). Twój głos jest ważny, bo należysz do wspólnoty Kościoła – jest to przesłanie do dzieci i młodzieży, nie tylko uczestników parafiady" - poinformowali organizatorzy


Stowarzyszenie Parafiada im. Św. Józefa Kalasancjusza powstało w 1992 r. z inicjatywy ojca Józefa Jońca. Jedną z głównych aktywności stowarzyszenia jest coroczne organizowanie Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży – po raz pierwszy w 1988 r. Stowarzyszenie organizuje także Letnie Obozy Parafiadowe oraz kursy i szkolenia dla kandydatów na wychowawców. Ojciec Joniec, inicjator parafiady, zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy