Joanna Lichocka o ustawie medialnej. Kwestia koncesji dla TVN jest domeną KRRIT

Artykuł
Koncesja dla TVN jest domeną KRRiT
Fot: PAP/Jacek Turczyk

Na posiedzeniu sejmowej komisji kultury i środków przekazu zostanie przeprowadzone pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Swojego komentarza w tej sprawie udzieliła poseł PiS, Joanna Lichocka.

- Sprowadzanie dyskusji o ustawie medialnej do interesów jednej korporacji jest nieporozumieniem — powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia poseł PiS Joanna Lichocka. - Ja jestem zainteresowana poprawą polskiego prawa, a nie kwestiami koncesyjnymi, bo to jest domena KRRiT — dodała poseł PiS.

Celem tych przepisów jest zablokowanie możliwości posiadania przez kapitał spoza UE więcej niż 49 proc. udziałów w stacjach radiowych i telewizyjnych. - Chodzi o uszczelnienie polskiego prawodawstwa — powiedziała Joanna Lichocka. - W Polsce od 2004 roku, prawo jest omijane przez tworzenie firm słupów na terenie UE. Faktycznie właścicielem wielkiej telewizji czy wielkiego radia może być kapitał spoza Unii Europejskiej. To może być kapitał z Rosji, z Chin, albo ze Stanów Zjednoczonych - mówiła Lichocka.

- Istnieje problem sprecyzowania przepisów, sygnalizował na jednej z poprzednich komisji kultury przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski.

- To kwestia, czy wygra wielka korporacja medialna, czy polskie państwo – podkreślała Joanna Lichocka. 

O co tak naprawdę chodzi w sprawie koncesji dla TVN?

- Sprowadzanie dyskusji o ustawie medialnej do interesów jednej korporacji jest nieporozumieniem. - Ja jestem zainteresowana poprawą polskiego prawa, a nie kwestiami koncesyjnymi, bo to jest domena KRRiT – zaznaczyła Lichocka.

Lichocka pytana, czy posłowie poprą poprawkę zaproponowaną przez Porozumienie, która wyłącza z ograniczeń ustawy spółki z krajów OECD, Lichocka stwierdziła, że nie poprze tej poprawki. - OECD nie jest organizacją, która opiera się na zasadzie bezpieczeństwa.

- Do krajów OECD aspiruje Rosja, na razie nie udało jej się tam przystąpić, ale nie jest powiedziane, że w przyszłości nie będzie jej członkiem. Wydaje mi się, że otwarcie na te państwa jest ryzykowne z punktu widzenia bezpieczeństwa polskiego rynku medialnego – kontynuowała Lichocka. Poseł PiS jednocześnie uważa, że — zasadna jest poprawka zgłoszona przez Pawła Kukiza, zapisująca w ustawie medialnej zakaz kupowania przez spółki Skarbu Państwa mediów nadających na podstawie koncesji. - To bardzo dobra poprawka, wykluczająca spekulacje, że ktoś chce kupować TVN.

- Nie chcemy, żeby polskie prawo było szczelne i by zapisy przyjęte w 2004 roku obowiązywały — zakończyła Joanna Lichocka.

Źródło: polskieradio24.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy