Jest za dużo pluskiew w metrze i pociągach; władze Paryża wzywają rząd do ich zwalczania przed igrzyskami

Portal TV Republika 29-09-2023, 17:45
Artykuł
facebook.com

Ratusz w Paryżu wzywa rząd do podjęcia działań w związku z plagą pluskiew w stolicy, w tym w środkach transportu - metrze i pociągach wysokich prędkości TGV - w związku z letnimi igrzyskami olimpijskimi w 2024 roku.

Pluskwy w ostatnich latach zaatakowały więcej, niż jedno na 10 gospodarstw domowych we Francji, niezależnie od poziomu dochodów” – podała stacja BFM TV.

W czwartek paryski ratusz wezwał rząd do opracowania planu zwalczania pluskiew, po odnotowaniu „znaczącego odrodzenia się” tego pasożytniczego gatunku. „Pluskwy stanowią problem zdrowia publicznego i jako taki należy je zgłaszać. Państwo musi pilnie zebrać wszystkie zainteresowane strony, aby wdrożyć plan działania współmierny do tej plagi, podczas gdy cała Francja przygotowuje się do przeprowadzenia Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w 2024 r.” – napisał Emmanuel Gregoire, pierwszy zastępca mera Paryża Anne Hidalgo, w piśmie do premier Elisabeth Borne.

Jak wynika z najnowszego raportu Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Zdrowia (ANSES), pluskwy kosztowały francuskie gospodarstwa domowe 230 mln euro rocznie w latach 2017–2022.

W ostatnich tygodniach użytkownicy kilku miejsc publicznych w regionie paryskim, takich jak poczekalnia na lotnisku Roissy CDG, pasażerowie metra paryskiego oraz pociągów wysokich prędkości TGV zgłaszają obecność pluskiew.

Minister transportu Clement Beaune poinformował o spotkaniu kryzysowym w sprawie pluskiew. „W przyszłym tygodniu zbiorę przewoźników, aby przekazać informacje na temat podjętych działań, aby służyć podróżnym” – zapowiedział minister na platformie X (d. Twitterze).

 

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy