Jest ważna sprawa. Polski i amerykański prokurator generalny łączą siły

Artykuł
Zbigniew Ziobro | SP @ZiobroPL

Sytuacja polityczna w Europie i ściganie rosyjskich zbrodni wojennych to główne tematy rozmowy Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro z Prokuratorem Generalnym USA Merrickiem Garlandem. Do spotkania doszło we Lwowie, gdzie odbyła się międzynarodowa konferencja „Zjednoczeni dla sprawiedliwości”.

Minister Zbigniew Ziobro podkreślił, że Moskwa skutecznie blokowała reakcje Unii Europejskiej, a zwłaszcza Niemiec, na kolejne akty militarnej napaści i łamania prawa międzynarodowego przez Rosję. Działo się tak począwszy od Gruzji, a kończąc na Ukrainie. Narzędziem w rękach Putina było uzależnienie od rosyjskiego gazu i korumpowanie europejskich polityków.

Zbigniew Ziobro i Merrick Garland mówili także o wzajemnej pomocy prawnej, usprawnieniu procedur ekstradycyjnych i współpracy między Polską a Stanami Zjednoczonymi w śledztwie dotyczącym rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie.

Prokurator Generalny USA z uznaniem ocenił pracę polskich prokuratorów. Dziękował za zaangażowanie w śledztwo i dokumentowanie rosyjskich zbrodni.

Na polecenie Zbigniewa Ziobro już 28 lutego 2022 roku Prokuratura Krajowa wszczęła śledztwo w sprawie wywołanej przez Moskwę wojny napastniczej. Rosyjska agresja skierowana jest przeciwko suwerenności, integralności terytorialnej i niepodległości Ukrainy. Śledztwo obejmuje przestępstwa wojenne, przeciwko pokojowi i ludzkości. Czyny te uderzyły nie tylko w Ukrainę, ale też w bezpieczeństwo europejskie i interes wspólnoty międzynarodowej, w tym Polski.

Najważniejszym celem polskiego śledztwa jest uzyskanie i zabezpieczenie dowodów pochodzących od świadków oraz pokrzywdzonych. Powstał zespół, w skład którego wchodzą prokuratorzy oraz funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Policji.

Zebrano liczne zdjęcia i nagrania, przesłuchano już ponad 1700 świadków. Zgromadzone relacje dotyczą m.in. zbrodni popełnionych przez rosyjskich żołnierzy w Buczy, ostrzeliwania przez żołnierzy i bombardowania przez lotnictwo Federacji Rosyjskiej obiektów cywilnych w Charkowie, Mariupolu i wielu innych miejscowościach.

Toczą się także prace śledczych wspólnego zespołu powołanego 25 marca 2022 r. przez Ukrainę, Litwę i Polskę. Uczestnikiem zespołu został Międzynarodowy Trybunał Karny, a następnie dołączyły Słowacja, Estonia, Łotwa i Rumunia.

 

Źródło: PAP/Ministerstwo Sprawiedliwości

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy