Jest miecz, znajdzie się i tarcza. USA i Japonia będą pracować nad stworzeniem nowych technologii obronnych

Artykuł
Broń hipersoniczna wymaga nowych systemów obronnych
Canva

Stany Zjednoczone i Japonia rozpoczną wspólne badania, których celem jest opracowanie skutecznych strategii obrony przed bronią hipersoniczną. Badania obejmą „sztuczną inteligencję, uczenie maszynowe, ukierunkowaną energię i obliczenia kwantowe”, a także „technologię przeciw-hiposoniczną”.

Broń hipersoniczna to przede wszystkim rakiety, których prędkość przekracza 5 Machów, czyli pięciokrotność prędkości dźwięku. W przeciwieństwie do pocisków balistycznych, które również poruszają się z podobną prędkością, rakiety hipersoniczne poruszają się po niższych trajektoriach, co pozwala im ominąć wiele systemów obrony przeciwrakietowej.

CZYTAJ: Reżim pręży muskuły. Testy broni hipersonicznej

Z tego też powodu Stany Zjednoczone wraz z Japonią chcą wspólnie opracować nowe sposoby przechwytywania tego rodzaju pocisków. Jak podkreślono we wspólnym oświadczeniu, współpraca spowodowana jest „szybką i nieprzejrzystą ekspansją wojskową, która zagraża regionalnej równowadze strategicznej”.

Współpraca obu państw może wynikać z zaniepokojenia polityką Pekinu, który coraz usilniej dąży do przyłączenia Tajwanu. Nie bez znaczenia są północnokoreańskie testy broni hipersonicznej. O posiadaniu takiej broni informował z kolei prezydent Rosji, Władimir Putin.

Źródło: chip.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy