„Jest już tylko w naszych sercach”... Bachmut zdobyty przez Rosjan?

portal tvrepublika.pl 21-05-2023, 10:00
Artykuł
facebook.com/Ministerstwo Obrony Ukrainy

Dzisiaj Bachmut jest już tylko w naszych sercach - oświadczył w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas szczytu G7 w Hiroszimie w Japonii. Sztab generalny ukraińskiej armii nie potwierdził doniesień o zdobyciu całego miasta przez Rosjan. Ukraiński przywódca, pytany o to, czy Bachmut pozostaje pod kontrolą Kijowa, odpowiedział, że sądzi, iż rosyjskie siły przejęły miasto po wielomiesięcznym oblężeniu, w wyniku którego "wszystko tam zniszczono" - powiadomiła agencja AP.

 "Dzisiaj Bachmut jest tylko w naszych sercach. Nic z tego miejsca nie zostało", podkreślił Zełenski. Jak zaznaczył, po walkach w mieście pozostało tylko wielu "poległych Rosjan". Bitwa o Bachmut to najdłuższe i najbardziej krwawe starcie podczas wojny Ukrainy z Rosją. Walki o miasto rozpoczęły się w sierpniu 2022 roku i - według szacunków ukraińskich i zachodnich analityków - pochłonęły dziesiątki tysięcy ofiar wśród żołnierzy obu walczących stron. 

Rzecznik ukraińskiego przywódcy Serhij Nykyforow, odnosząc się do informacji podanych m.in. przez agencje AP i Reutera, przyznał jednak, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nie potwierdził zajęcia Bachmutu przez rosyjskie siły.

"Jeśli chodzi o odpowiedź prezydenta Ukrainy na pytanie o Bachmut. Pytanie dziennikarza (brzmiało): 'Rosjanie mówią, że opanowali Bachmut'. Odpowiedź prezydenta: 'Myślę, że nie'. W ten sposób prezydent zaprzeczył zajęciu Bachmutu", wyjaśnił rzecznik w komunikacie na Facebooku.

Wcześniej w niedzielę agencja AP napisała, że ukraiński przywódca, pytany o to, czy Bachmut na wschodzie kraju pozostaje pod kontrolą Kijowa, odpowiedział, że sądzi, iż rosyjskie siły przejęły miasto po wielomiesięcznym oblężeniu, w wyniku którego "wszystko tam zniszczono".

Według agencji Reutera prezydent odpowiedział na to pytanie: "Myślę, że nie". 

Prezydent Ukrainy podkreślił, że "dzisiaj Bachmut jest tylko w naszych sercach". Zełenski mówił o tym przed spotkaniem z przywódcą USA Joe Bidenem - przekazał Reuters. 

W sobotę szef najemniczej rosyjskiej Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn ogłosił przejęcie pełnej kontroli nad Bachmutem. Strona ukraińska zdementowała te doniesienia. W niedzielę rano sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy powiadomił, że walki o miasto nie ustają. 

Bitwa o Bachmut to najdłuższe i najbardziej krwawe starcie podczas wojny Ukrainy z Rosją. Walki rozpoczęły się w sierpniu 2022 roku i - według szacunków ukraińskich i zachodnich analityków - pochłonęły dziesiątki tysięcy ofiar wśród żołnierzy obu stron.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy