Jest jedność! Andrzej Duda: reprezentanci wszystkich opcji pokazali klasę

Tomasz Domański 04-07-2022, 17:02
Artykuł
fot. Jakub Szymczuk/KPRP

"Myślę, że śmiało mogę powiedzieć wszystkim moim rodakom - politycy ze wszystkich stron sceny politycznej do kwestii bezpieczeństwa Polski podchodzą absolutnie ponad wszelkimi podziałami, bardzo poważnie" - powiedział Prezydent RP Andrzej Duda. Dziś w Belwederze zebrała się Rada Bezpieczeństwa Narodowego, by omówić postanowienia szczytu NATO w Madrycie i bieżącą sytuacje na Ukrainie. Atmosfera spotkania była propaństwowa, merytoryczna, zgłoszono szereg ciekawych propozycji - podkreśliła głowa państwa.

Głos podczas posiedzenia RBN - relacjonował prezydent - zabrał m.in. wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak, który również uczestniczył w madryckim szczycie NATO.

"Wypowiadał się również pan premier Mateusz Morawiecki, bardzo ważnym elementem tej debaty, poza tymi informacjami, które przedstawiłem i które przedstawili też przedstawiciele rządu, były również wypowiedzi i pytania, zgłoszone przez pozostałych uczestników posiedzenia RBN, przez przedstawicieli opozycji parlamentarnej i pozaparlamentarnej" - powiedział. "Odpowiedzieliśmy na wszystkie pytania" - zaznaczył prezydent.

Podkreślił bardzo dobrą atmosferę spotkania, "bardzo propaństwową i merytoryczną" oraz bardzo merytoryczne wypowiedzi. "To nie była żadna polityczna debata, to była bardzo konkretna rozmowa na temat ważnych polskich spraw, bardzo konkretnych kwestii związanych z bezpieczeństwem, z sytuacją militarną Polski w kontekście postanowień szczytu NATO, w kontekście obecności sojuszniczej w naszym kraju i na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego, jak również planów" - powiedział Duda.

Zaznaczył że podczas posiedzenia RBN pojawił się szereg ciekawych propozycji na przyszłość "zgłaszanych przez przedstawicieli zwłaszcza stronnictw parlamentarnych, opozycyjnych, jak i pozaparlamentarnych". Ocenił, że była to ciekawa debata, dziękował także uczestnikom za poważne i propaństwowe podejście do poniedziałkowego spotkania.

"Ocena była tutaj pozbawiona przymiotników - rozmawialiśmy o faktach; z jednej strony z zadowoleniem przyjmując to, że Finlandia i Szwecja przystąpią do NATO - właściwie wszyscy jesteśmy za jak najszybszym procesem ratyfikacji"
, powiedział po spotkaniu były szef MON Tomasz Siemoniak reprezentujący Koalicję Obywatelską.

"Zgodnie stwierdziliśmy, że trzeba działać dalej na rzecz tego, żeby jak najsilniejszą obecność wojskową - amerykańską i NATO-wską - rozbudowywać. Szczyt zakończył pewien etap, ale trzeba działać dalej. Ze strony opozycji, prezydenta i rządzących było podobne spojrzenie" - powiedział wiceszef PO i b. szef MON.

"Oczywiście dobrze byłoby, gdyby Rada Bezpieczeństwa Narodowego była zwoływana częściej. Ale możemy się zgodzić, że dziś atmosfera na tej Radzie była idąca w jednym kierunku, to znaczy zarówno rządzący, jak i opozycja w wielu sprawach mieli wspólne zdanie dlatego, że to dotyczy naszego bezpieczeństwa i tu faktycznie nie ma co szukać różnic na siłę" - ocenił Włodzimierz Czarzasty z Nowej Lewicy.

/rozszerzymy/

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy