Jej zdaniem Polska zastąpi Rosję w roli europejskiego mocarstwa!

portal tvrepubika.pl 27-03-2023, 21:00
Artykuł
Twitter/Darius Rochebin

„Polska staje się nową wielką potęgą Europy. Mówię o Wielkiej Polsce. Unia Polsko-Litewska która kiedyś dominowała w Europie jest odbudowywana” - stwierdziła w wywiadzie udzielonym Dariusowi Rochebin Hélène Carrère d’Encausse.

 

Wagi tych słów nie można przecenić. Urodzona jeszcze w 1929 roku Hélène Carrère d’Encausse, należąca do arystokratycznej rodziny gruzińskich emigrantów (opuścili oni Rosję po bolszewickim przewrocie w 1917 roku), należy do najwybitniejszych znawców dziejów Europy środkowej i wschodniej. Nie obca jest jej także geopolityka. 

W pracy naukowej zajęła się głównie zagadnieniami z historii Rosji. Jest autorką licznych publikacji historycznych, m.in. biografii Włodzimierza Lenina, Józefa Stalina oraz rosyjskich carów. W wydanej w 1978 pracy "L'Empire éclaté" prognozowała rozpad Związku Sowieckiego.  

W latach 1984–1987 była dyrektorem Radio-Sorbonne. W latach 1994–1999 jako przedstawicielka gaullistowskiego Zgromadzenia na rzecz Republiki sprawowała mandat posłanki do Parlamentu Europejskiego IV kadencji. Była wiceprzewodniczącą Komisji ds. Zagranicznych, Bezpieczeństwa i Polityki Obronnej.

13 grudnia 1990 wybrana została w skład Akademii Francuskiej. Jest laureatką prestiżowych nagród literackich, m.in. Prix Aujourd'hui, Prix des Ambassadeurs i Prix du nouveau cercle Interallié.

Darius Rochebin to także wybitna postać. Ten szwajcarski dziennikarz irańskiego pochodzenia, określany jest w świecie mediów, jako "papież" telewizji. Prowadzony przez niego program telewizyjny, TJ-Nuit, w którym przeprowadza codzienne rozmowy z politykami odbierany jest na całym świecie przez 257 milionów gospodarstw domowych.

Źródło: Twitter/Darius Rochebin, lequotidien.re

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy