„Jedność transatlantycka jest kluczowa w zapewnieniu bezpieczeństwa”. W poniedziałek zaczyna się szczyt NATO

Artykuł
Prezydent Andrzej Duda w drodze na szczyt
Fot. PAP/Radek Pietruszka

W poniedziałek w Brukseli odbędzie się jednodniowy szczyt NATO, na którym zbiorą się przywódcy krajów Sojuszu. Polskę będą reprezentowali prezydent Andrzej Duda i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Głównym tematem rozmów będzie inicjatywa NATO 2030, mająca wzmocnić jedność Sojuszu i przygotować go na wyzwania przyszłości.

- Przywódcy państw i rządów NATO spotykają się w kluczowym dla Sojuszu i bezpieczeństwa zbiorowego momencie — czytamy w zapowiadającym szczyt komunikacie. Liderzy 30 państw członkowskich, w tym prezydent USA Joe Biden, podejmą decyzje o przygotowaniu NATO na obecne i przyszłe wyzwania, wśród których wymieniono agresywne zachowania Rosji, terroryzm, cyberataki i technologie zakłócające, wzrost potęgi Chin oraz wpływ zmiany klimatu na bezpieczeństwo międzynarodowe.

- To wyzwania, z którymi w coraz bardziej nieprzewidywalnym i konkurencyjnym świecie samodzielnie nie poradzi sobie żadne państwo, dlatego solidarność i jedność transatlantycka jest kluczowa w zapewnieniu bezpieczeństwa i obrony sojuszników — podkreślono.

NATO 2030 odpowiedzią na wyzwania przyszłości

Odpowiedzią na wyzwania przyszłości ma być agenda NATO 2030 - zestaw konkretnych propozycji zebranych przez sekretarza generalnego Jensa Stoltenberga po konsultacjach m.in. z ekspertami i przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego. W przygotowującym plan 10-osobowym zespole ze strony Polski uczestniczyła europosłanka Anna Fotyga.

Przedstawione przywódcom w ramach NATO 2030 rozwiązania mają dotyczyć m.in. pogłębienia mechanizmów konsultacji politycznych między sojusznikami, wzmocnienia przewagi technologicznej NATO, ulepszenia programu misji szkoleniowych, wspierania ładu międzynarodowego, walki ze zmianą klimatu i zainicjowania prac nad nową koncepcją strategiczną.

Soloch: Naszym interesem jest wzomcnienie kolektywnej obrony i odstraszania

Strona polska oczekuje, że na szczycie NATO w Brukseli sojusznicy zadeklarują przyjęcie na kolejnym spotkaniu przywódców nowej koncepcji strategicznej, która, co istotne dla Polski, skupi się przede wszystkim na wzmocnieniu kolektywnej obrony i odstraszania – powiedział szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

Podkreślił, że Fotyga, biorąc udział w pracach nad NATO 2030, konsultowała się z innymi państwami regionu Europy Środkowej i prezentowała wspólne stanowisko, uzgadniane w pierwszym rzędzie z państwami Bukareszteńskiej Dziewiątki.

Polska chce przypomnieć o naszych wschodnich przyjaciołach

- Będziemy przypominać na szczycie o dążeniach Gruzji, Ukrainy, Mołdawii do zbliżenia, a docelowo członkostwa w strukturach euroatlantyckich, NATO i UE – zapowiedział też Soloch.

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski podkreślił z kolei oczekiwanie wyraźnego podniesienia i potwierdzenia kwestii kontynuowania amerykańskiego zaangażowania w bezpieczeństwo Europy, w tym wschodniej flanki NATO. Szczerski zaznaczył, że będzie to krótkie spotkanie, którego najważniejszym elementem będzie „wysłuchanie osobiście koncepcji polityki bezpieczeństwa nowej administracji amerykańskiej”.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy