Janusz Kapusta człowiek renesansu! Premier wręczył nagrodę im. Lecha Kaczyńskiego.

Portal TV Republika 04-06-2023, 20:00
Artykuł
Twitter

Rysownik, malarz Janusz Kapusta został w sobotę laureatem nagrody im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego podczas kongresu "Polska Wielka Projekt". Premier Mateusz Morawiecki wręczając nagrodę podkreślał, że Kapusta jest człowiekiem renesansu i jest wyrazicielem nowocześnie rozumianego patriotyzmu.

W sobotę, w drugim dniu kongresu "Polska Wielki Projekt", który odbywa się w Arkadach Kubickiego, w obecności premiera Mateusza Morawieckiego oraz wicepremiera, ministra kultury Piotra Glińskiego przyznano nagrodę im. Lecha Kaczyńskiego malarzowi, rysownikowi i scenografowi Januszowi Kapuście. Nagrodę wręczył szef rządu.

Premier nawiązując do tematu przewodniego kongresu - suwerenności - powiedział, że przeciwdziałanie niszczeniu pojęcia suwerenności na bardzo wielu frontach "jest jednym z najważniejszych zadań wszystkich dzisiejszych patriotów, w szczególności polskich patriotów, którym na sercu leży przede wszystkim dobro naszej ojczyzny".

 Zaznaczył, że "pojęcie suwerenności bardziej niż w debatach wykuwa się w boju, wykuwa się czynem". "Jako naród, jako ludzie którzy walczyli o suwerenność zdajemy sobie sprawę, że ma ona swoją cenę, że suwerenność w mniejszym stopniu pisze się atramentem, a w większym stopniu krwią" - powiedział Morawiecki.

"Wielu polityków, filozofów politycznych chciałoby mówić o pojęciu post suwerenności. Tymczasem za naszą wschodnią granicą mamy do czynienie z walką o suwerenność, z walką o wolność +par excellence+" - zauważył szef rządu. "Są dziś tacy politycy, którzy chcieliby, aby Europa rozpłynęła się w post politycznym świecie, jakiejś ludzkiej magmy o nieokreślonej definicji. W gruncie rzeczy za tą wizją kryją się bardzo często konkretne interesy tych, którzy wiedzą, że w takiej magmie najlepiej można realizować narodowe, interesy pewnych państw" - ocenił premier.

Jak zaznaczył, "warto zadać sobie pytanie - czy dzisiaj Ukraińcy biją się o to, żeby rozpłynąć się w takiej amorficznej, niedookreślonej masie postnarodowej, jaką niektórzy chcieliby nam dziś zgotować? Czy raczej biją się o suwerenność, o taką przestrzeń dla swojego własnego narodu, w ramach której każda jednostka będzie mogła wykuwać swój los, realizować swoje ideały, marzenia, wartości a także poszukiwać sensu życia" - zachęcał do refleksji premier.

"Jestem przekonany, że Ukraińcy walczą o taką rozumianą suwerenność, która wprawdzie w zmieniającej się rzeczywistości musi zmieniać swój charakter, a nie ma nic wspólnego z autarkią, ale też nie ma nic wspólnego z niedookreśloną, bezkształtną masą" - podkreślił.

Morawiecki wskazał także, że patron nagrody - prezydent Lech Kaczyński - "walczył o suwerenność narodu, państwa, które we współczesności poszukuje swoich dróg we współpracy z innymi, suwerenność jak w rodzinie". "Przecież w rodzinie wszyscy członkowie rodziny mają swoją autonomiczną odrębność, rodzina to nie jest mechanizm glajszlachtowania, mechanizm urawniłowki” – zaznaczył.

Dodał, że Kapusta jest człowiekiem renesansu, który sięga do wielu dziedzin. "Łączy je w sposób unikalny, poszerza granice naszej wolności, ale też pomaga tłumaczyć wspólność innym, odnajdować właściwie ścieżki suwerenności, solidarności i wolności" – powiedział premier. Podziękował laureatowi, że rozsławia imię Polski na całym świecie.

Laureat przyznał, że jest trochę zawstydzony nagrodą, choć - jak dodał - pewnie w którymś momencie by na nią zasłużył. W swoim wystąpieniu mówił m.in. o kwestii ćwiczenia wyobraźni, którą rozumie jako "umiejętność sformułowania zdania, czy wykreowania rzeczy, której nikt wcześniej nie zauważył, albo nie postrzegł".

Kapusta - wynalazca jedenastościennej bryły, którą nazwał K-DRON - podkreślił, że jest on "rozmową na temat nieskończoności". Janusz Kapusta to rysownik, malarz, scenograf. Ukończył Wydział Architektury na Politechnice Warszawskiej. Studiował również filozofię w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. W 2010 roku uzyskał stopień doktora na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Kapusta współpracuje m.in. z "The New York Times" czy "The Wall Street Journal". Jest laureatem m.in. nagrody za najlepszy rysunek prasowy opublikowany na świecie, którą otrzymał w Sintrze (Portugalia), pierwszej nagrody na międzynarodowym biennale rysunku prasowego w Teheranie (Iran) czy Grand Prix na międzynarodowym konkursie w Ankarze upamiętniającym 80. rocznicę Republiki Tureckiej.

Nagroda im. Lecha Kaczyńskiego została ustanowiona w 2011 roku przez organizatorów kongresu Polska Wielki Projekt. Jest ona przyznawana wybitnym polskim twórcom, których dzieła przyczyniają się do lepszego poznania i zrozumienia historii, tradycji i współczesności Polski. Dotąd jej laureatami zostali m.in. kompozytor Wojciech Kilar, poeta Jarosław Marek Rymkiewicz, pisarz Marek Nowakowski, reżyser Antoni Krauze, historyk Andrzej Nowak, publicysta Bronisław Wildstein i filozof Ryszard Legutko.

Źródło: PAP, Twitter

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy