Janukowycz o Tymoszenko: prawo nie zna wyjątków

Artykuł

Prezydent Ukrainy oświadczył, że nikt nie będzie robił wyjątków dla uwolnienia odbywającej 7-letni wyrok byłej premier Julii Tymoszenko, ale jeśli parlament uchwali ustawę umożliwiającą leczenie osób skazanych za granicą, to on ją podpisze.

- Moje stanowisko nie uległo zmianie: wszyscy obywatele Ukrainy są w obliczu prawa równi. Żadnego wyjątkowego podejścia tu nie będzie dla ani jednego obywatela. Konstytucja jest dla wszystkich jednakowa – powiedział prezydent, goszcząc w Zaporożu na wschodniej Ukrainie. Janukowycz zaznaczył jednocześnie, że jeśli specjalna grupa posłów opozycji i partii władzy w Radzie Najwyższej Ukrainy przygotuje, a następnie parlament przegłosuje ustawę umożliwiającą leczenie osób skazanych za granicą, on taką ustawę podpisze.

Uwolnienia Tymoszenko chce Unia Europejska, dla której jest to warunkiem podpisania umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie. Oczekiwano, że grupa parlamentarna opracuje projekt ustawy w sprawie Tymoszenko do środy, na kiedy zwołano nadzwyczajne posiedzenie Rady Najwyższej, jednak w związku z brakiem porozumienia deputowanych wokół tej kwestii, do głosowania nie doszło.

Obecni przy tym w Kijowie specjalni wysłannicy Parlamentu Europejskiego na Ukrainę, Aleksander Kwaśniewski i Pat Cox, którzy mieli ogłosić tego dnia w Brukseli raport w sprawie postępów tego kraju w przygotowaniach do zawarcia umowy stowarzyszeniowej z UE, odjechali z niczym. Wobec takiego rozwoju wypadków Konferencja Przewodniczących Parlamentu Europejskiego przedłużyła misję Kwaśniewskiego i Coksa aż do szczytu w Wilnie.

Kwaśniewski przyznał wówczas, że "sytuacja jest trudna, coraz bardziej napięta, czasu jest coraz mniej, a po każdej stronie panuje duża nerwowość". - Ale pracujemy. Chcemy doprowadzić do tego, by warunki sformułowane już ponad rok temu przez UE zostały wypełnione i żeby w Wilnie można było podpisać umowę stowarzyszeniową - powiedział.
dch, PAP, fot. Pavol Freso/CC 

Źródło:

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy