Jan Krzysztof Duda otrzymał Złoty Krzyż Zasługi od prezydenta RP

Artykuł
Fot. Portal TV Republika

Prezydent Andrzej Duda odznaczył Złotym Krzyżem Zasługi za osiągnięcia w dziedzinie sportu szachowego Jana Krzysztofa Dudę, arcymistrza szachowego.

 
- Liczymy, że to dopiero początek sukcesów naszego arcymistrza Jana Krzysztofa Dudy. To wielki wysiłek całego zespołu; codzienne wsparcie oraz siła i wiara - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Na początku sierpnia arcymistrz Duda, po wygranej w półfinale z mistrzem świata Magnusem Carlsenem i w finale z Rosjaninem Siergiejem Karjakinem, został pierwszym w historii polskim triumfatorem turnieju o Puchar Świata w szachach.

Złotymi Krzyżami Zasługi odznaczeni zostali także członkowie jego sztabu: dr hab. Małgorzata Siekańska, zajmująca się psychologią sportu, dr Kordian Lach, koordynujący przygotowania fizyczne utalentowanego szachisty oraz Adam Dzwonkowski, szef Duda-Team, który podziękował w imieniu odznaczonych i przypomniał karierę szachisty z Wieliczki.

– Zaczęła się ona tak naprawdę… w kościele, kiedy mama wysłuchała przypowieści o talentach. Przez następne 18 lat Janek udowadniał wielokrotnie, że pokłady jego talentu są chyba większe niż soli w kopalni w Wieliczce, gdzie mieszka. Pracując z nim mamy nadzieję, że to jest dopiero początek jego wspaniałej kariery – podkreślił Dzwonkowski.

Złoty Krzyż Zasługi nadawany jest „osobom, które położyły zasługi dla państwa lub obywateli spełniając czyny przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków, a przynoszące znaczną korzyść państwu lub obywatelom, ofiarną działalność publiczną, ofiarne niesienie pomocy oraz działalność charytatywną”.

Odznaczenie ma trzy stopnie. Jan-Krzysztof Duda już pięć lat temu otrzymał srebrny Krzyż Zasługi za osiągnięcia sportowe oraz popularyzację szachów. Na decyzję o wręczeniu kolejnego orderu z pewnością wpłynęły wydarzenia z ostatnich miesięcy.

Źródło: portal TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy