Jak kuzyni Srebrni bili bolszewika. Niesamowita animacja na podstawie komiksu

Artykuł
"Srebrni na szlakach Bitwy Warszawskiej"
Youtube/IPNtvPL

Jak promować historię Polski (zwłaszcza tak chwalebną, jak wojna polsko-bolszewicka, szczególnie Bitwa Warszawska z 1920 r.), aby zainteresować najmłodszych? Ciekawie, z humorem i dystansem - tak jak zrobił to warszawski oddział IPN.

Na kanale Instytutu Pamięci Narodowej w mediach społecznościowych pojawiła się animacja "Srebrni na szlakach Bitwy Warszawskiej" na podstawie komiksu o takim samym tytule. 

– Seria trzech komiksów wzbogaconych o prolog i epilog ukazuje losy jednej z wielu polskich rodzin, rozdartych pomiędzy trzy państwa zaborcze. Ich przedstawiciele – trzej kuzyni: Mikołaj, Jan i Kacper Srebrni, wychowani w duchu patriotycznym przez seniora rodu, powstańca styczniowego dziadka Melchiora – muszą sprostać wyzwaniom I wojny światowej – czytamy w opisie komiksu „Srebrni na szlakach Niepodległej” na stronie IPN.

– Ten konflikt międzynarodowy, w którym w trzech różnych armiach walczyły miliony Polaków (często wbrew własnej woli i przeciwko sobie), rodził także realne nadzieje odzyskania niepodległości. O różnych, skomplikowanych i krętych drogach prowadzących do wolnej Polski opowiadają trzy odrębne historie kuzynów. Są one reprezentatywne dla losów tysięcy Polaków, biorących tak jak oni udział w inicjatywach niepodległościowych. Mimo różnych doświadczeń wszyscy bohaterowie spotykają się w jednym Wojsku Polskim, aby stawić czoła najazdowi bolszewickiemu w 1920 r – wyjaśnia Instytut. 

Scenariusz komiksu stworzył Michał Konarski, zaś piękne, kolorowe, zabawne rysunki wyszły spod ręki Huberta Ronka.

 

Źródło: ipn.gov.pl, Youtube

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy