Jak KGHM pomaga w walce z koronawirusem

Artykuł Sponsorowany 06-04-2020, 15:20
Artykuł
Telewizja Republika

KGHM sprowadza brakujący sprzęt medyczny do walki z koronawirusem. Na prośbę rządu spółka dzięki dobrym kontaktom biznesowym w Chinach zakupiła między innymi maseczki ochronne i respiratory. O sprawie dowiadujemy się z najnowszego odcinka programu Telewizji Republika "Biznes po ludzku".

 To jest kolejny dowód na to, że na spółki skarbu państwa można liczyć w trudnych sytuacjach - powiedział Maciej Małecki, wiceminister aktywów państwowych.

 

Rozwój epidemii koronawirusa wymusił określone zachowania społeczne. Ludzie zachowują od siebie większy dystans i unikają podawania rąk. Popularne stało się noszenie maseczek w miejscach publicznych.


Część ekspertów uważa, że noszenie maseczek na ulicach jest wskazane. Co więcej, przekonują oni, że powinno to być obowiązkowe. Taki nakaz wprowadzono między innymi w niektórych prowincjach chińskich, w Czechach i na Słowacji.


Lekarze i wirusolodzy, którzy sprzeciwiają się, powszechnemu noszeniu maseczek wskazują na bardzo małe prawdopodobieństwo zakażenia przez osoby bezobjawowe. Szczególnie przy zachowaniu odpowiednich odległości między ludźmi. Podkreślają oni, że noszenie maseczek powoduje poważne skutki uboczne.


Używanie środków ochronnych jest koniecznie w szpitalach. Przede wszystkim zakaźnych. Zgodnie z danymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego co szósta osoba, to pracownik służby zdrowia. Na skutek nagłego, powszechnego zapotrzebowania na maseczki zaczęło ich brakować w placówkach medycznych.


Zakupu sprzętu medycznego na wysoką skalę dokonują kraje europejskie. Wobec braków na rodzimych rynkach, środki bezpieczeństwa takie jak maseczki importują z Chin, gdzie produkuje się ich najwięcej. Na prośbę rządu spółki skarbu państwa korzystając ze swoich wieloletnich kontraktów biznesowych, zaczęły sprowadzać deficytowe środki do Polski.


KGHM aktywnie sprowadza transportem lotniczym sprzęt medyczny zakupiony w Chinach. W sobotę przyleciał do Polski już piąty samolot ze środkami ochronnymi zorganizowanymi przez miedziową spółkę.


 Ten transport organizowaliśmy przez dobre kilka dni na apel prezydenta Andrzej Duda i bez tego wsparcia byłoby to niemożliwe, bez bezpośredniego wsparcia prezydenta, bez rozmów na poziomie również rządu chińskiego - mówił Marcin Chludziński, prezes KGHM Polska Miedź.


Do tej pory KGHM sprowadził sprzęt medyczny z Chin za ponad 60 milionów złotych. Zakupów spółka dokonuje ze środków własnych w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu. Firma planuje, by tuż po Wielkanocy przyleciał do Polski największy samolot na świecie Antonov An-225.


 Jesteśmy odpowiedzialni społecznie, jest potrzeba takiego działania. KGHM ma kontakty handlowe. Jest firmą górniczą, jest firmą hutniczą, ale jest też firmą, która handluje miedzią, ma kontakty na świecie - mówił prezes KGHM Polska Miedź.


KGHM podejmuje różne działania wspierające państwo w walce z epidemią koronawirusa. Między innymi uruchomił produkcję płynu do dezynfekcji rąk i oddał swoje budynki pod odbywanie kwarantanny. Ponadto spółka rozpoczęła produkcję maseczek ochronnych.

 

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA CAŁEGO ODCINKA PROGRAMU TELEWIZJI REPUBLIKA "BIZNES POLSKA" 

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy