Jach: Będziemy dysponowali istotną siłą odstraszającą

Artykuł
MON zajmuje się nową ustawą o obronie ojczyzny
Fot. pixabay.com/fotshot

Ustawa o obronie ojczyzny pozwoli na to, ażeby polskie Siły Zbrojne zostały zwiększone, a przede wszystkim - zostały wyposażone w taki sprzęt, który będzie posiadał istotną siłę odstraszającą - ocenił przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej, poseł PiS Michał Jach.

Wicepremier ds. bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński i szef MON Mariusz Błaszczak przedstawili we wtorek główne założenia projektu ustawy o obronie ojczyzny. Są to m.in.: wprowadzenie dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej dla ochotników; powołanie Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych przy BGK; uelastycznienie zasad awansu wojskowych czy wprowadzenie świadczeń motywacyjnych dla żołnierzy w wysokości 1,5 i 2,5 tys. zł.W rozmowie z PAP przewodniczący sejmowej komisji obrony podkreślił, że komitet ds. bezpieczeństwa przy Radzie Ministrów wziął się do kompleksowego podejścia wszelkich regulacji prawnych związanych z bezpieczeństwem.

„Połowa z tych ustaw, które zastąpi (to przedłożenie), to są ustawy jeszcze z czasów komunistycznych, z ustawą o powszechnym obowiązku obrony z 1967 roku na czele. Dojrzeliśmy już do tego, żeby mieć ustawę, która kompleksowo - tak prawie jak konstytucja - podchodzi do tych spraw” - mówił Jach.

Według posła PiS „rząd, wiedząc o tym, że bezpieczeństwo Rzeczypospolitej to nie jest rzecz, którą otrzymaliśmy na stałe po upadku komunizmu, tylko to należy chronić, zabiegać o to, pilnować, co widać - nie po raz pierwszy, a teraz szczególnie - przy okazji problemów na granicy polsko-białoruskiej”.

„Musimy być przygotowani do tego, ażeby silny sąsiad nie próbował wobec nas rozpocząć jakiejś awantury. Musimy się przygotować” - podkreśla Jach. „Obecna technologia, obecna technika pozwala na to, ażeby osiągnąć taki poziom siły odstraszającej, ażeby ten potencjalny agresor pięć razy się zastanowił zanim podejmie jakąkolwiek akcje” - dodał.

Przewodniczący ocenił także, że projektowana ustawa pozwoli na to, „ażeby polskie Siły Zbrojne zostały zwiększone, a przede wszystkim - zostały wyposażone w taki sprzęt, który będzie posiadał istotną siłę odstraszającą”.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy