Izrael pomaga Ukrainie. Jak? Namierzając irańskie drony-kamikadze

Artykuł
Twitter/@nexta_tv

Rosjanie będą mieli trudniej w trakcie używania dronów-kamikadze serii Shahed. - Izrael dostarcza Ukrainie informacji wywiadowczych o irańskich dronach używanych przez armię rosyjską - poinformował - powołując się na źródła ukraińskie - amerykański dziennik „New York Times”. Również prywatna firma izraelska przekazuje Ukrainie zdjęcia satelitarne pozycji rosyjskich wojsk.

„Rosjanie przynajmniej od sierpnia używają na Ukrainie różnych rodzajów produkowanych przez Iran dronów” - przypomniał w czwartek dziennik „Jerusalem Post”. Najczęściej używanymi irańskimi bezzałogowymi statkami powietrznymi są drony kamikadze Shahed-136. „Drony te są wolne i latają na tyle nisko, że obronie powietrznej łatwo jest je zestrzelić" - oceniło zaś ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii.

Iran i Rosja oficjalnie zaprzeczyły, że na Ukrainie używane są irańskie drony. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział 6 października, odnosząc się do oświadczeń Moskwy i Teheranu, że „Ukraina znajdzie sposób na to, żeby tych dronów faktycznie na naszym niebie nie było”.

 

 

Źródło: PAP, Twitter/@nexta_tv

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy