Iran zwiększy dostęp inspektorów ONZ do obiektów atomowych

Artykuł

W ramach porozumienia władz w Teheranie z Międzynarodową Organizacją Energii Atomowej, Iran zapewni w ciągu trzech miesięcy inspektorom ONZ "kontrolowany dostęp" do kopalni uranu i zakładu produkcji ciężkiej wody

Porozumienie podpisał w Teheranie szef MAEA Yukiya Amano po tym, gdy w trakcie dyplomatycznych rozmów w Genewie w miniony weekend Iran i sześć światowych mocarstw nie zdołały uzgodnić traktatu, który rozwiałby obawy Zachodu, że celem irańskiego programu atomowego jest uzyskanie broni jądrowej.

W ramach porozumienia z podległą ONZ MAEA Teheran dostarczy także informacji na temat planowanych nowych reaktorów naukowo-badawczych oraz lokalizacji swych przyszłych elektrowni atomowych.

Obie strony "zgodziły się wzmocnić swą współpracę i dialog, ukierunkowane na zapewnienie wyłącznie pokojowego charakteru irańskiego programu atomowego" - głosi ich wspólny komunikat, ogłoszony w siedzibie MAEA w Wiedniu.

- Przewiduje się, że współpraca z Iranem obejmie dostarczanie na czas MAEA informacji na temat jego instalacji nuklearnych i dotyczących wprowadzania przedsięwzięć na rzecz jawności. Działania będą podejmowane krok za krokiem - dodaje komunikat.

Według załącznika do porozumienia, w ciągu najbliższych trzech miesięcy  Iran zapewni między innymi dostęp inspektorów do kopalni uranu Gchine oraz zakładu produkcji ciężkiej wody w miejscowości Arak, czego MAEA wielokrotnie się domagała.

zm,PAP, fot. Flicker/ yeowatzup/CC

Źródło:

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy